Şehirde kokusuz arıtma tesisi

Giriş Tarihi: 5.12.2013

Dünyanın farklı ülkelerinde de kullanılan sera görünümlü biyolojik arıtma sistemi, yüzde 75 arazi yüzde 40 enerji tasarrufu sağlıyor

Yaklaşan yerel seçimler öncesi, şehirlerin en büyük ihtiyaçlarından biri olan su arıtma tesisleri konusunda mahalli yönetimlere yeni bir öneri geldi. "IFAS" adını taşıyan sistem, alan, görüntüsü ve kokusuz olmasıyla klasik arıtma tesislerinden pek çok yönüyle ayrılıyor. Dünyanın farklı ülkelerinde de kullanılmaya başlanan sistem, yüzde 75 arazi ve yüzde 40 enerji tasarrufu sağlıyor.

PARA BOŞA GİDİYOR
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Görgün, Avrupa ülkelerinde uzun süredir kullanılan IFAS sisteminin, Kamu İhale Kanunu'nun yeni teknolojilere açık kapı bırakmaması nedeniyle uygulanamadığını belirtti. Görgün, "Ülkemizde oldukça ucuza yapılan ve bu yüzden genellikle yanlış olan projeler, yanlış kişiler tarafından da işletilince hem para boşa gidiyor hem de su kaynakları kirlenmeye devam ediyor" diye konuştu.

HER YÖNDEN AVANTAJLI

Dışarıdan bakıldığında sera görünümü veren tesiste arıtılan atık su, tarımda, park ve bahçelerde kullanılabiliyor. Bitki köklerinde yuvalanan bakterilerle arıtma yapan IFAS sistemine geçilmesi durumunda yatırım ve işletme maliyeti düşük, arıtma kalitesi daha yüksek oluyor. Ayrıca tüm arıtma tesislerinin korkusu olan ve bakteri ölülerinden kaynaklanan çamur artığı da daha az çıkıyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehirde kokusuz arıtma tesisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN