Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artan koltuk sayısına seyirci duyarsız

Ekim ayında Başkent'te 15 bin seyirciye ulaşan Devlet Opera ve Balesi'nin artan salon ve koltuk sayısı, seyirci sayısına istenildiği gibi yansımıyor

Giriş Tarihi: 6.12.2013
Hem oynanan eser hem de seyirci sayısı yönünden inişli çıkışlı bir grafik izleyen Devlet Opera ve Balesi'nin (DOB) Genel Müdürü Rengim Gökmen, son olarak ekim ayında Başkent'te 15 bin izleyiciye ulaştıklarını söyledi. Toplamda en iyi seyirci sayısını, 457 binle 2003-2004 sezonunda yakalayan kurum, 2001-2002 ve 2008-2009 sezonlarında seyircisinin yaklaşık yarısını kaybetmişti.

YAKLAŞIK 7 BİN KOLTUĞU VAR

Ankara'da 3, İstanbul'da 2, İzmir'de 4, Mersin, Antalya ve Samsun'da birer yerleşik sahnesi bulunan DOB'un koltuk sayısı da son 10 yılda 4 bin 391'den 6 bin 967'ye yükseldi. Ancak salon ve koltuk sayılarındaki artış, seyirci sayısına yansımadı. Örneğin en yüksek koltuk sayısına ulaştığı 2009- 2010 sezonunda, seyirci sayısının diğer aylara nispetle yüksek olması beklenirken, ocak ve şubat aylarında ortalama 12 bin seyirciye ulaştı.

'KONT DRACULA GURURUMUZ'
Geçtiğimiz yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan 173 milyon 932 bin TL ödenek alan DOB'un bu sezon dünya sanat literatürüne kazandırdığı "Kont Dracula" balesinin biletleri satışa çıktıktan sonra bir saat içinde tükendi. DOB Genel Müdürü Gökmen, bir baleyi dünyada ilk kez sahnelemiş olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Umutlu konuşan Gökmen, "DOB, tarihinin en yoğun sezonunu yaşıyor ama gelecek sene tarihinin yine en yoğun sezonu olacak çünkü sürekli bir gelişim içerisinde" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artan koltuk sayısına seyirci duyarsız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN