Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu'nun yok olmayan motifleri

Liseyi yarıda bırakıp, hayatını el dokumasına adayan Ali Ayanoğlu, tarihi halıların onarımını da yapıyor

Giriş Tarihi: 10.12.2013
Yaklaşık 35 yıldır halıcılık yapan Ali Ayanoğlu, Türkiye'nin dört bir yanından gelen tarihi halıların onarımını üstleniyor. El dokuması halıların alım ve satım işlerini de yaptığını ifade eden Ayanoğlu, 1980'den bu yana mesleğini sürdürdüğünü açıkladı.

"7 GÜNDE DOKUYORUZ"
Halıların dokumasını da yaptıklarını anlatan Ali Ayanoğlu, "Yaptığım iş, titizlik ve dikkat gerektiriyor. Anadolu'nun farklı bölgelerinden getirilen tarihi halıları onarıyoruz. Onarımı 3 kişi ile yapıyoruz. Çok eski eserler olduğu için onarım aşamasında zorlanıyoruz. Halılar kendi arasında Ladik, Hereke, Bergama, Yörük ve Milas diye türlere ayrılır. Bu halıların onarımı yanında dokumasını da yapıyoruz. Bir metrekare halıyı yedi günde dokuyoruz. Gerekli özeni gösteriyoruz" dedi.

'HALI DOKUMAK SANATTIR'
Halı dokuma işinin bir sanat olduğunu ifade eden Ayanoğlu, "El dokuması halılara sanatsever ve kültürel değerlere önem veren insanlar ilgi gösteriyor. Avrupa ve Amerika'dan gelen turistler, Osmanlı dönemine ait eserleri tercih ediyor. El dokuması halının metrekare fiyatı 150-200 TL arasında değişiyor. Yıllık ortalama 150- 200 tane halı satıyoruz" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu'nun yok olmayan motifleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN