Sarıgül'e var Balaban'a yok

CHP Genel Merkez Yerel Yönetimler ve Aday Belirleme Komisyonu, skandal bir karara daha imza attı.
Hatırlanacağı gibi Yenimahalle Belediye eski Başkan Yardımcısı Şenol Balaban, CHP'li bazı yöneticilerle olan tartışmaları nedeniyle Disiplin Kurulu'na sevk edilmişti. Belediye başkan yardımcılığı görevinden de istifa etmesine neden olan sürecin devamında, yuvaya dönme kararı alan Balaban, önce üyelik kaydı için partiye müracaatını yaptı. MYK, Balaban'ın üyeliğini kabul etti.
Sonrasında ise Çankaya Belediye Başkanlığı için aday adaylığı müracaatı yapan Balaban, aldığı cevapla şoke oldu. "Geç kaldığı" gerekçesiyle Balaban'ın başvurusu reddedildi.
Emsal teşkil eden bu karara göre, CHP'nin eli kolu bağlanıyor. İstanbul'dan kendi adaylığını kendisi açıklayan Mustafa Sarıgül'ün henüz partiye herhangi bir müracaatı bile yok. Balaban için alınan kararın bağlayıcılığı var. Bu durumda Sarıgül de aday gösterilemeyecek! Sarıgül gibi aday adaylığı başvurusu yapılmayan Konya ve Kayseri'nin yanı sıra Ankara'nın Altındağ ve Sincan ilçelerinde de CHP aday gösterip seçime giremeyecek.
Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. 5 kişilik aday belirleme komisyonunun aldığı kararın tüm seçim bölgelerinde uygulanması parti açısından büyük bir intihar olur.
Partililer de zaten bu duruma anlam veremiyor.
Olayın içerisinde art niyet olduğunu söyleyenler de var, adam kayırma olduğunu düşünenler de.
Aynı komisyon, 5 Aralık 2013'te Keçiören Aday Adaylığı için müracaat eden Gültekin Eren ve Mehmet Yurtseven, Balçova'dan Suat İstanbullu, Gaziemir'den Ramazan Kaya, Torbalı'dan Yıldırım Baytekin'in aday adaylığı için yaptıkları müracaatları kabul etti. Balaban'ın aday adaylığı müracaatını reddettikten tam 1 hafta sonra bu müracaatların kabul edilmesi gerçekten tuhaf.
Birkaç güne kalmaz bu iş mahkemelik olursa şaşmamak lazım. Operasyon mu? Uygulanan bu çifte standart, Çankaya'da mevcut Belediye Başkanı Bülent Tanık'ın yeniden adaylığını güçlendirmek için yapılmış bir operasyon mudur? Bilemeyiz… Ancak geçtiğimiz günlerde komisyon üyelerinden Bülent Tezcan'ın eşinin Çankaya Belediyesi'nde Özel Kalem Müdürlüğü kadrosundan işe alınmasını eleştirmiş, Tezcan'ın aday adayları arasından tercihini yaparken tarafsız kalması konusundaki endişelerimi dile getirmiştim.
Üzerinden henüz bir hafta geçmeden yaşadığımız bu olayla aslında bu endişelerimizdeki haklılığımız da ortaya çıkmış oldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarıgül'e var Balaban'a yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN