Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Rüzgar Bacası' ile zehirlenmeye son

Doğalgazdan 2009'da zehirlenerek yaşamını yitiren 7 gence üzülen Prof. Dr. Erdoğan İnal, geri tepmeyen baca icat ederek patentini aldı

Başkent'te 2009 yılında yeni yılı kutlamak için bir araya gelen 7 üniversiteli gencin doğalgazdan zehirlenerek hayatını kaybetmesine üzülen Prof. Dr. Erdoğan İnal, geri tepmeyen baca icat etti. Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nden arkadaşlarının desteğiyle portatifini ürettiği bacanın patentini alan İnal, sanayicilerden destek istedi.

RÜZGAR BACASI

Koru Hastanesi'nde Kulak Burun Boğaz uzmanı olarak görev yapan İnal, "Üniversiteli gençlerin ölümünün ardından 'karbonmonoksit zehirlenmeleri kader olmamalı' diye düşündüm ve çalışmaya başladım. Rüzgarın esişine göre yön değiştiren 'Rüzgar Bacası'nı hazırladım. Bu bacanın orijinalliğini Avusturya'da bir yarışmada onaylattım. Daha sonra Türk Patent Enstitüsü'nden patentini aldım" diye konuştu.

"TÜRKİYE HAK ETMİYOR"
Türkiye'de karbonmonoksit zehirlenmesi vakalarının yüksek olduğunu söyleyen İnal, "Her yıl ortalama 500 kişi bu nedenle yaşamını yitiriyor. Türkiye bunu hak etmiyor. Türkiye'nin yüzde 80'i sobayla ısınıyor. Ama soba nasıl yakılır bilmeyen var'" dedi.

'SANAYİCİLERİ BEKLİYOR'
Bacanın portatifini yaptıktan sonra seri üretime geçmek için sanayicilerden davet beklediğini anlatan Erdoğan İnal, "Bacanın yapım süreci fikirle başladı. Ardından Gazi Üniversitesi'ndeki arkadaşlarımdan çizimler ve üretim konusunda yardım aldım. Baca sayesinde soba zehirlenmeleri son bulacak. Başkent'teki sanayicilerin seri üretim yapmasını bekliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rüzgar Bacası' ile zehirlenmeye son
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN