Örtülü ittifak senaryoları

2009 yılındaki mahalli seçimlerde MHP'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olan ve yüzde 27 oy alarak herkesi şaşırtan Mansur Yavaş'ın CHP'den adaylığının tekrar gündeme gelmesi yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun danışmanı Şükrü Karaca'nın sosyal medyadan yaptığı, "Hayırlı olsun" açıklamasının ardından ilk tepki yine kendi partisinden geldi. Grup Başkanvekili Muharrem İnce, önceki gece üst üste attığı tweetlerde hem kendi partisini hem de Mansur Yavaş'ı ağır bir dille eleştirdi. İnce'nin bazı mesajları şöyle;
Adaylık önemli değil, partimi düşürdükleri duruma üzülüyorum. Partinin adayını danışman Twitter'dan açıklıyor! Şu anda o tweet yok!
Eski partisini CHP'lileşmekle suçlayan bir kişi CHP'den aday olup olmamayı düşünecekmiş! Kendisine ısrarlı teklifler varmış!
Israrlı teklifler olduğunu yazdığı tweet de yok meydanda! Partimize de Cumhuriyet'in başkenti Ankara'ya da yazık oluyor.
Bu mesajların ardından MHP tabanı da yine Twitter'da, "Yazıklar olsun Mansur Yavaş" başlığı altında tepkilerini dile getirdi. MHP'den aday gösterilmeyince önce Demokrat Parti ardından da Büyük Birlik Partisi ile görüşen Mansur Yavaş'ın sol bir partiden aday olmasını eleştiren MHP'liler, hainliğe varan suçlamalarda bulundu.
Her iki partide de büyük yankı uyandıran gelişmeler üzerine siyasi kulislerde bu kez de "ittifak" iddiaları konuşulmaya başlandı.
Gezi olayları sırasında gündeme gelen ve o günlerde özellikle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin kesin bir dille reddettiği, "yerel seçimde ittifak" iddiaları yeniden gündeme geldi.
Yavaş'ın CHP'den aday gösterilmesi, MHP'nin ise nispeten daha zayıf bir adayla seçime girmesi iddialara gerekçe olarak ortaya konuyor.
Gezi olayları sonrası, "gizli ittifak" kuruldu mu kurulmadı mı bilemeyiz ancak son günlerde yaşanan yoğun trafikte, bir anda ibrenin yeniden Mansur Yavaş'a dönmesi herkesi şaşırttı. Mansur Yavaş ile CHP arasındaki görüşme trafiği aslında yeni bir olay değil. CHP'li Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile başlayan, Genel Başkan Yardımcıları Bülent Kuşoğlu ve Gökhan Günaydın ile devam eden görüşmelerden bugüne kadar sonuç alınamamıştı.
Hatta Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Fethi Yaşar'ı bizzat görüşme yapması için görevlendirdiği de biliniyor. Fethi Yaşar, büyükşehir belediye başkan adaylığı konusunda Mansur Yavaş'tan beklediği cevabı alamayınca Cengiz Topel Yıldırım ile sık sık bir araya gelmeye başlamıştı.
Ardından Mustafa Balbay'ın cezaevinden çıkması ile birlikte, tabandan gelen baskı ile Balbay'ın aday gösterileceği konuşuluyordu. Cuma günü Balbay'ın da teklifi reddetmesi üzerine, CHP heyeti ile yeniden bir araya gelen Mansur Yavaş, pazar günü sonuna kadar istişare yapmak üzere izin istedi.
Görüşmelerini yapan Yavaş, CHP'nin ilgili yöneticileri ile görüşerek teklife sıcak baktığını anlattı. Mansur Yavaş, son seçimde yüzde 27 oy almıştı.
Bu oyun ne kadarını CHP'ye taşır? Mansur Yavaş aday oldu diye partisine küsüp başka bir partiye oy verecek CHP'lilerin oy oranı nedir?
Parti içerisinde başta Muharrem İnce olmak üzere, Aylin Nazlıaka ve Levent Gök gibi isimlerin bundan sonraki tavırları ne olur?
Bu ve benzeri çok soru var. İttifak iddiaları ile birlikte bu soru ve cevapları, daha uzun süre konuşacağız gibi görünüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Örtülü ittifak senaryoları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN