Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayalindeki evi sahneye kurdu

Tatil için geldiği Türkiye'de Devlet Tiyatroları'yla anlaşarak oyun sergileyen Güney Koreli tiyatrocu Cina Çö, hayalindeki evi sahneye inşa ediyor

Giriş Tarihi: 19.12.2013
Yaz tatili için Türkiye'ye gelen Güney Koreli tiyatrocu Cina Çö, İstanbul, Trabzon, Erzurum, Şanlıurfa, Kars, Antalya ve Çanakkale gibi pek çok ili gezdikten sonra Ankara'da bir oyun sahnelemek için Devlet Tiyatroları'na (DT) başvurdu. DT tarafından kabul edilen Çö'nün "1. Sokak No: 28 Çasuk'ların Evi" adlı oyun, İrfan Şahinbaş Sahnesi'nde ilk temsilini verdi.

EVİN ÖNEMİNİ ANLATIYOR

Cina Çö, ev ve aile hayatının önemini anlattığı oyunu, ülkesindeki bir köyde, bir evin yapılışını izledikten sonra yazmaya karar verdi. Ana karakterin "ev" olduğu oyunda, sahnede gerçekten bir ev inşa ediliyor. Oyunda üç kardeşin annelerine ev yapmak için verdikleri uğraş anlatılıyor. Hikayede Çasuk'un büyük oğlunun evin temelinin yamuk olduğunu fark etmesiyle inşaat yarıda bırakılıyor.

MANEVİ DEĞERİ VAR

Eskiden insanların kendi evlerini yaptıklarını ve orada büyüyüp evlenip öldüklerini kaydeden Çö, "Günümüzde evler kolayca elde edilip sadece maddiyat olarak görülüyor. Oysa evin maddi değerinin yanında manevi değeri var" dedi. Çö, oyunda hem kullanılan malzemelerin doğada oluşum zamanını hem de inşaat süresince insanların harcadığı zamanı anlatmaya çalıştığını dile getirdi.

İLK KEZ BULUŞTU
"1. Sokak No: 28 Çasuk'ların Evi" oyunu İrfan Şahinbaş Sahnesi'nde ilk kez seyircinin beğenisine sunuldu. Dekor tasarımı Sinan Yardımedici, giysi tasarımı İnci Kangal ve müzikleri ise Kemal Günüç'e ait olan oyunda Cevat Duman, Nezih Işıtan, Başak Güleç, İpek Demir, Volkan Özman, Kaan Yalçın, Ezgi Koç, Gökhan Olcay, Erkan Erkoç rol alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayalindeki evi sahneye kurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN