Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel okullara taş çıkaran devlet lisesi

Giriş Tarihi: 19.12.2013

Eğitim-öğretime 2005'te başlayan Ayrancı Anadolu Lisesi, öğrencilerin başarılarıyla Çankaya'da yükselen bir yıldız oldu

Sekiz yıl önce "marka" olma hedefiyle eğitim yolculuğuna başlayan Çankaya Ayrancı Anadolu Lisesi, başarıya doymuyor. Yönetici, öğretmen, veli ve okul aile birliğinin dayanışmasıyla fiziki mekan, teknolojik araç-gereç ve donanım problemini çözen okulda, özellikle okul aile birliğinin verdiği destek ve yaptığı çalışmalar, bu başarının temelini oluşturuyor.

FİZİKİ KAPASİTE YÜKSEK

Bilgisayar, kimya, fizik ve biyoloji laboratuarları, kütüphane, kantin ve yemekhane, halk bilim odası, zümre odaları, hobi odaları, iki ayrı konferans salonu bulunan okulda yemekhane aynı anda 300 kişiye hizmet verebilecek kapasiteye sahip. Bilgisayar laboratuarında bulunan 25 bilgisayar, öğrencilerin kullanımına sunulmuş. Ayrıca tüm eğitim ortamlarında etkileşimli tahta mevcut.

5 YILDIZLI YEMEKHANE
Temizlik ve sağlık bilgisi konusunda "Beyaz Bayrak" ödülü, beslenme ve kantin hizmetleri konusunda da "Beslenme Dostu Okul" sertifikası bulunan okulun, toplam kalite yönetimi de bir sertifikayla tescillenmiş. Okulda aynı anda 300 kişinin rahatlıkla yemek yiyebileceği, 5 yıldızlı otelleri aratmayan yemekhanesi de göz dolduruyor.

ORYANTRİNGDE DERECE ALDILAR
Türkiye standartlarının üstünde bir eğitim- öğretim ortamı yakalayan okulda, sosyal ve sportif faaliyetlerde de bölgesel ve Türkiye geneli dereceler elde ediliyor. Okul, 'oryantring'te Türkiye dördüncülüğü, Karate Kata dalında Ankara üçüncülüğü, yüzmede Türkiye Yıldızlar Kısa Kulvar üçüncülüğü elde etti.

BİRİNCİ YABANCI DİLLERİ ÇİNCE
Ayrancı Anadolu Lisesi'nin bir diğer dikkat çeken yönü de okulda birinci yabancı dilin Çince olması. Bu yıldan itibaren başlanan uygulamayla iki sınıfta toplam 66 öğrenci ile Çince eğitim veriliyor. Bunun yanında İngilizce, Almanca öğretimi de yapılıyor. 24 dersliğin bulunduğu okulda 650 öğrenci eğitim görüyor.

İLK BİNDE 3, İLK ON BİNDE 20 ÖĞRENCİ
Öğrenciler üniversite sınavında büyük başarılara imza atıyor. 2010'da yüzde 81.2, 2011'de yüzde 83.8, 2012'de yüzde 82.8, 2013'te yüsde 83 başarı gösteren Ayrancı Anadolu Lisesi, son gerçekleştirilen YGS'de ilk binde 3, ilk on binde 20 öğrenciyle yer aldı. TÜBİTAK proje yarışmasında son 2 senedir Ankara'yı temsil eden okul, tarih dalında bölge ikinciliği, sosyoloji dalında"Gençlerin Terör Algısı" projesi ile bölge birinciliği elde etti. Okul, Türkiye finallerinde ikinci olurken, uygulamalı fizik dalında ise "Bugün Kaç Kalori Harcadınız" projesi ile Türkiye birinciliği aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel okullara taş çıkaran devlet lisesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN