Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu 'güzellik'dünyanın dönüşünden

Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesinden yararlanılarak "uzun pozlama" tekniğiyle çekilen gök cisimlerinin fotoğrafları, görsel bir şölen sunuyor

Giriş Tarihi: 21.12.2013
Ankara Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kutluay Yüce, amatör ve profesyonel fotoğrafçıların zaman zaman kullandıkları yıldız pozlama tekniğini anlattı. Yüce, yıldızların, kutup yıldızı etrafında sema edercesine yıldız sarmalları ve yağmuru şeklinde fotoğraflarının çekilebildiğini belirtti.

KAYDEDİLİYOR

Dünyanın sanıldığından çok daha hızlı döndüğünü ifade eden Yüce, "Dünyanın kendi ekseninde dönmesine bağlı olarak yıldızların gökyüzünde bıraktığı izleri, sanki ışıkla boyama yapmış gibi fotoğraf makineleri kaydedebiliyor. Dünyanın kendi ekseni etrafındaki çizgisel hızı, her yerde aynı değil. Bu hız en çok ekvator bölgesinde yükseliyor" dedi.

40 DAKİKA SÜRÜYOR

Yüce daha sonra şunları söyledi: "Yıldız pozlaması yapabilmek için şehirlerin rengarenk ışıklarından kurtulmak, mehtabın saklandığı, bulutsuz ve nemsiz bir gecede, uzak bir dağ başı ya da ıssız bir ova olmalı. Geceye, gökyüzüne, yıldızlara olan ilgi, merak ve sevginiz sayesinde sıkılmadan bu çalışmayı yapabilirsiniz. Çünkü büyüleyici bir yıldız fotoğrafının çekimi 15 ile 40 dakika arası sürer."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu 'güzellik'dünyanın dönüşünden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN