Kooperatifin de başkentiyiz

Giriş Tarihi: 21.12.2013

Türkiye genelinde 53 bin 49 yapı kooperatifinin 12 bin 508'i Ankara'da yer alıyor. Başkent, Türkiye'nin en çok yapı kooperatifine sahip ili

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, Türkiye genelinde 53 bin 49 yapı kooperatifi bulunurken, bunların 12 bin 508'i Ankara'da yer alıyor. Başkent Ankara, bu özelliğiyle Türkiye'nin en çok yapı kooperatifine sahip ili haline geldi. Ankara'yı 10 bin 746 ile İstanbul, 5 bin 483 ile İzmir izliyor.

KALKINMAYA DESTEK OLUYOR
İhtiyaçların karşılıklı yardımlaşma yoluyla giderilmesini sağlamak ve ortakların çıkarlarını korumak amacıyla oluşturulan kooperatifler, unutulmaya yüz tutan imece kültürünü yansıtıyor. Yapılan araştırmalara göre, kooperatifler toplumsal kalkınmaya da destek oluyor.

İMARTASLAĞI HAZIRLANDI
Yeni hazırlanan İmar Kanunu taslağına göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın görev alanındaki yapı kooperatiflerinin kuruluşu, yetki ve görevleriyle ilgili işlemleri artık Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yürütecek. Ancak yapıya yönelik harita, plan, etüt, proje ve yapı denetim işlemleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kooperatifin de başkentiyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN