Aikido ustası kale'den meydan okudu

Milli sporcu Selahattin Dorukoğlu, aikido ve judoda Japonlar kadar usta olduğunu söyleyerek, en etkili tekniklerini Kale'de bize sergiledi

Giriş Tarihi: 22.12.2013
Aikido ve judoyu Japonlar'dan öğrenen, bu sporlarda en az onlar kadar ustalaşan Selahattin Dorukoğlu, polis, asker, gizli servis ve bazı özel birimlere dersler veriyor. Aikidoyu "yaşam biçimi" olarak tanımlayan Dorukoğlu, birlikte çıktığımız Ankara Kalesi'nden kente meydan okudu! Milli sporcu, aikido sayesinde sakin bir yaşama ve sabırlı bir kişiliğe sahip olduğunu, resim ve heykel de yaptığını söyledi.

ELÇİLİK KORUMASIYDI

Selahattin Dorukoğlu'nu tanıyabilir miyiz?

1955 Ankara doğumluyum. İlk, orta, lise ve yüksekokul eğitimimi Ankara'da tamamladım. 1968 yılında judo eğitimine başladım ve 1985 yılına kadar judoya devam ettikten sonra milli takımda görev aldım. 1982 yılından 1997 yılına kadar Ankara'da Japon Büyükelçiliği'nde koruma olarak görev aldım. Kendimi geliştirmek adına büyükelçilikteki işimden ayrılıp, 1997 yılında Japonya'ya giderek Kodokan Judo Enstitüsü'nde ve Tokai Üniversitesi'nde judo eğitimimi geliştirdim. Tokyo'da bulunan Bunkiyo Tai Kukan'da aikido eğitimimi tamamladıktan sonra Türkiye'ye dönüş yapıp iki yıl kadar judo milli takım antrenörlüğü yaptım. Bu arada çeşitli kurum ve kuruluşlarda aikido ve yakın dövüş eğitmeni olarak çalıştım. Polis, asker, özel birimler ve bazı gizli servislerde de halen eğitmenlik yapıyorum.

RAKİBİNİ SANİYELİK EDİYOR

Aikidonun diğer uzak doğu savaş sanatlarından farkı nedir?

Aikido teknikleri diğer Uzak Doğu savaş sanatları gibi güce karşı güçle karşı koyma prensibine dayanmaz. Rakibin gücünden yararlanma ve kuvvetin yönlendirilmesi prensibine dayanır. Bizim sahip olduğumuz güçle rakibin gücünü birleştirip daha büyük bir kuvvet elde etme prensibine dayanır. Aikidoyu diğer savunma sanatlarından ayıran en önemli fark budur. Aikido, oldukça etkili bir savunma sanatıdır. Rakibin atak yapmasıyla teknik başlar, iki ya da üç saniye içinde rakibin etkisiz hale gelmesiyle sonlanır.

AİKİDO BENİM İÇİN NEFES ALMAK GİBİ


Aikido yaşantınıza neler kattı?
Aikido benim için bir nefes alma biçimi… Beni hayata bağlayan en önemli sebeplerden biri. Aikido sporu yaşantıma birçok yeni yüz ve dost kazandırdı. Bunun yanı sıra, daha sabırlı ve hoşgörülü olmayı etrafıma daha olumlu bakmamı sağladı.
Bildiğimiz kadarıyla yurtiçi ve yurt dışında birçok seminer veriyorsunuz, bu yoğunluk sizi nasıl etkiliyor?
Ankara'da ders yoğunluğum çok fazla. İşimi severek yapıyorum. Seminerler artık bu işin en üst seviyesi. İnsanlara aikidoyu öğretmek ve sevdirmek beni çok mutlu ediyor. Yurt içinde ve yurt dışında da verdiğim seminerler ve kendi seminerlerimin haricinde hocam sayın Nebi Vural'ın seminerlerine katılıp kendi bilgi ve becerilerimi geliştirip başkalarına aktarıyorum.

RESİM VE HEYKEL DE YAPIYOR

Spor dışında zamanımı resim ve heykel yaparak geçiriyorum. Evimin her yerinde kendi yapmış olduğum heykeller var diyebilirim. Bunun dışında ok ile ava giderim. Aynı zamanda dost ve arkadaşlarımla judo ve aikidonun dışında kaya tırmanışı ve su altı dalışı yaparak zaman geçiriyorum.

Bengü BAĞCI
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aikido ustası kale'den meydan okudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN