Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Esnafın gözü Ankara'da!

Giriş Tarihi: 24.12.2013
Milyonlarca esnafın gözü kulağı Ankara'da… Çalışma yaşamı ve sosyal güvenlik alanında yeni bir sayfa açılıyor. Bağ-Kur'a borcu olanlar ve geliri olduğu halde Genel Sağlık Sigortası kapsamında primini yatırmayanlar nefes alacak.
Bu konuda merak edilen soruların yanıtını Sosyal Güvenlik Kurumu uzmanları verdi.
İşte, son dönemde sıkça duyduğum soruların yanıtları; Bağ-Kur affı kimleri kapsayacak? Düzenlemeden, Bağ-Kur affı kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanlar yararlanacak.
Diğer bir ifadeyle 2 yıldan az olanlar bu kapsama girmeyecek. Bağ-Kur'a 2 yıldan fazla sürede borcu olanların borcu hem de hizmeti silinecek. Örneğin, beş yıllık borcu olan bu süredeki hizmet süresinden de vazgeçmiş olacak.

***

Bu hesap yeniden açılabilecek mi?
Evet, bu hizmet hesabını canlandırma imkânı olacak. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster iki ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek.
Örneğin, 2016 yılında hizmet ihyası yaparak o günkü koşullara göre primleri yatırabilecek. Silinen borç, hizmet açılarak aktif hale getirilebilecek.

***

GSS borcu yapılandırılabilecek mi? GSS borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan binlerce esnaf da nefes alacak!
Geliri olup da GSS kapsamında primi yatırmayanlar anaparayı yapılandırıp, faizden kurtulacak Prim borcu olanlara 3 aylık süre verilecek. İster taksit isterse gelip peşin ödeme şansları olacak.
Eğer başvuru yapılmazsa otomatik olarak 24 aydan sonrakiler silinecek. Sigortaları da durdurulacak. Böylece esnaf icradan kurtulacak, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun da iş yükü hafifleyecek.

***
Gelir testi için sürece verilecek mi?
Tebligat aldığı halde gelir testine girmeyenlere 2 aylık süre verilecek.
Gelir testine göre ödemesi gereken tutar belirlenecek. Bu kapsamda borcu olanların faiz borcu silinecek ve bir yıl taksitlendirme imkânı getirilecek.

***

6111 kapsamındakileri ilgilendiriyor mu? 6111 sayılı düzenleme ile alacaklarını yapılandıranlar ödemelerini aksatmasın.
Yapılandırmayı bozanlarla ilgili düzenleme yok. Nitekim yapılandırma kapsamında son taksitler geldi. Çalışmanın yapılandırma ile ilgisi yok. Ancak yasa görüşmeleri sırasında önergelerle bir ekleme olur mu bilinmiyor. İşveren prim borcu olan işverenlere yönelik bir düzenleme henüz yok. Ancak, bu konuda çok talep var, değerlendiriliyor.
Hadi hayırlısı!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Esnafın gözü Ankara'da!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN