Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yarım asırdır iş gücüne katkı sağlıyor

Giriş Tarihi: 26.12.2013

Türkiye'nin iş gücüne büyük katkı sağlayan Zeynep-Salih Alp Kız Teknik ve Meslek Lisesi, başarı oranını da her geçen gün yükseltiyor

Kadın işgücünün aile ekonomisine katkıda bulunması amacı ile 1956 yılında Akşam Kız Sanat Okulu olarak öğretime başlayan Zeynep-Salih Alp Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde 2 bilgisayar laboratuarı, kütüphane, atölyeler ve çok amaçlı spor salonu bulunuyor. 29 derslik ve 56 şube sayısı bulunan okulda ikili eğitim yapılıyor. Okulda toplam bin 495 öğrenci ve 136 öğretmen bulunuyor. Meslek eğitim sisteminin güçlendirilmesi amacıyla projelerin uygulandığı ve bu doğrultuda yeni bölümlerin eklendiği Zeynep- Salih Alp Kız Teknik ve Meslek Lisesi'ne, "Eğitime %100 Destek" projesi kapsamında okula yeni bir pansiyon kazandıran Sıtkı Alp'in anne ve babasının adları verildi. Okul, "Beyaz Bayrak" ödüllü anaokulunu da bünyesinde barındırıyor.

Türk mutfağını tanıtıyorlar
Lise, Hayat Boyu Öğrenme Programı bünyesinde yürütülen "Comenius" programı kapsamında "Eat Smart- Akıllı Yiyin" adlı çok taraflı okul ortaklığında Türkiye'yi temsil ediyor. Projeden 12 öğretmen ve 14 öğrenci yararlanıyor. Bu sayede projeye katılan diğer ülkelerin mutfağını tanıma fırsatı bulan öğrenci ve öğretmenler, Türk mutfağını ve geleneklerini tanıtıyor.

Üretip satıyorlar
Gıda Bölümü son sınıf öğrencileri, şeflerinin gözetiminde yaptıkları unlu ürünleri, birçok yerde kullanıyor. Kantinin simit ve poğaçası ile pansiyon, anaokulu ve yiyecek-içecek atölyesinin ekmeği buradan sağlanıyor. Katkı maddesi olmayan, tamamen doğal olarak üretilen ürünleri, veliler, öğretmenler ve öğrenciler evlerine de götürebiliyor.

Başarı düzeyi yükseliyor
Zeynep-Salip Alp Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri, üniversite sınavında 4 yıllık lisans programına yerleşmede 2010'da yüzde 43, 2011'de yüzde 68, 2012'de yüzde 70, 2013'te yüzde 60 başarı oranı yakaladı. Öğrenciler aynı zamanda sosyal ve sportif faaliyetlerde de aktif yer alıyor.

Kurslardan herkes faydalanıyor
Halk Eğitim Merkezi'ne bağlı olarak açılan 'Ev Yemekleri Kursu'nda, çoğunluğu emekli ve ev hanımı olan 18 kursiyere eğitim veriliyor. Haftada bir gün uygulamalı olarak eğitim alan kursiyerler, hijyen, sanitasyon, kişisel bakım ve beslenme eğitimi alıyor. Bunun yanında et ve sebze yemeği, çorba ve tatlı alanında uygulama yapıyor.

Öğretmen kadrosu
Okulda 9 yönetici ve 136 öğretmen görev yapıyor. Öğretmenlerin 13'ü yüksek lisans, 42'si uzman öğretmen.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yarım asırdır iş gücüne katkı sağlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN