Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu kafede sadece engelliler çalışıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı olarak Kızılay'da hizmet veren Cafe Down her kesimin uğrak mekanları arasında yer alıyor

Giriş Tarihi: 30.12.2013
Kızılay'ın en merkezi noktasında, çalışanları down sendromlu kişilerden oluşan Cafe Down, müşteri bekliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veren kafe, adından dolayı sadece down sendromlu çocuklara hizmet ediyormuş gibi algılanıyor. Ancak hem yöneticiler hem de çalışanlar bunun tam aksini düşünüyor. Kafede sadece down sendromlu değil zihinsel ve ortopedik engelli çocuklar da hizmet veiyor, üretime katılıyor.

2000'DE AÇILDI

Saray Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nden gelen 28 çocuk vardiyalı olarak kafede çalışıyor. Ayrıca kafenin sorumlu müdürünün yanı sıra 5 destek elemanı ve 2 kasiyeri bulunuyor. 2000-2001 yılları arasında Ankara'da faaliyete geçen mekan 2004'ten itibaren sadece Saray Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nden gelen engellilerle faaliyetini sürdürüyor.

ÜRETİME KATILIYORLAR
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren Cafe Down gibi iş ve meşguliyet atölyelerini özellikle büyükşehirler başta olmak üzere İstanbul, Antalya, İzmir gibi illerde yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bu merkezler sayesinde engelliler sosyal hayata entegre ediliyor, üretime katılmaları sağlanıyor, yeteneklerini geliştirmeleri hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu kafede sadece engelliler çalışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN