Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Danıştay direnişi

Giriş Tarihi: 30.12.2013

Saraçoğlu Mahallesi'nde, Bakanlar Kurulu'nun 'riskli alan' kararını iptal eden Danıştay, kendi üyelerini göz ardı ediyor

Saraçoğlu Mahallesi'nin Bakanlar Kurulu tarafından 'riskli alan' ilan edilmesi kararının Danıştay'tan dönmesinin ardından aynı bölge, yeniden riskli alan ilan edildi. Çok sayıda Danıştay üyesinin oturduğu söz konusu mahalle için ise kulislerde 'direniş' yorumları yapılmaya başlandı. Yeni bir iptal kararı için Danıştay'a başvuran avukat Ayşe Özdemircioğlu, "Valilik tarafından çıkartılabilecek bir boşaltma kararı için de yeniden iptal başvurusunda bulunacağız" dedi. Danıştay'ın vereceği karar ise yeniden merak konusu oldu. İlk alınan Bakanlar Kurulu'nun riskli alan kararının devamında Saraçoğlu sakinlerine Maliye Bakanlığı ve Ankara Valiliği aracılığıyla gönderilen lojmanların boşaltılması yönündeki işlem, Danıştay'dan gelen iptal haberiyle geçerliliğini yitirmişti. Geçtiğimiz günlerde aynı kararı yineleyen Bakanlar Kurulu, Danıştay'a yeniden açılan iptal davasıyla karşı karşıya kaldı. Afet riski taşıyan mahallenin kaderi kısır döngüye çevrildi.

Yeniden iptal istemi
Danıştay 14. Daire Başkanlığı'na hukuka aykırılık istemiyle açılan ve iptal kararıyla sonuçlanan Bakanlar Kurulu kararının yinelenmesi kulislerde 'Danıştay direnişi' yorumlarına neden oldu. Zemin yapısı ve üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan mahalleyle ilgili konuşan avukat Ayşe Özdemircioğlu, "Bakanlar Kurulu kararının iptali için Danıştay'a yeniden iptal başvurusunda bulunduk. Bu saatten sonra Valilik'ten veya başka bir kurumdan gelebilecek boşaltma kararı için de yeniden iptal başvurusunda bulunacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Danıştay direnişi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN