Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şentepe teleferiği martta hizmette

Şentepe teleferiğinin ilk etabı martta hizmete girecek. Tamamen ücretsiz olacak teleferik, saatte 2 bin 400 kişi taşıyacak

Giriş Tarihi: 3.1.2014
Büyükşehir Belediyesi, Şentepe'yi Yenimahalle merkeze bağlayacak toplu taşım teleferik projesinin ilk etabını hızlı bir şekilde sürdürüyor. Teleferiğin ilk etabının yerel seçimlerden önce Şentepeliler'in hizmetine sunulacağını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Teleferiğimizin açılışını inşallah mart ayında yapacağız" dedi. Yeni metrolar için gün sayan Başkent'te, Türkiye'nin toplu taşıma amaçlı ilk teleferiği Antenler Bölgesi ile Yenimahalle Metro durağı arasında adım adım yükseliyor.

2 etaptan oluşuyor

Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının 2 etaptan oluştuğunu, seçimden önce 3 istasyonlu ilk etabın hizmete açılacağını kaydeden Başkan Gökçek, tek istasyonlu ikinci etabın ise yaz sezonunda tamamlanacağını bildirdi.

Ulaşım ücretsiz olacak
Projenin ilk etabının 10 direk üzerinde yol aldığını anlatan Gökçek, "Yenimahalle metro istasyonu ilk istasyon olacak. Şentepe merkeze kadar ulaşım havadan sağlanacak. Kabinler sürekli çalışacak. Ulaşım ücretsiz olacak. Saatte tek yönde 2 bin 400 kişi taşınacak"dedi.

Ucuz, güvenli ve çevreci
Teleferiğin en çevreci ve en güvenli ulaşım olması gibi nedenlerle cazip bir ulaşım yöntemi olduğunu söyleyen Başkan Gökçek, teleferik ile metro ve otobüs karşılaştırması da yaptı. Otobüs giderleriyle karşılaştırıldığında teleferiğin yüzde 75 daha ekonomik olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, seferlerin aynı şartlarda yaklaşık 175 otobüsün trafiğe çıkması ile denk düştüğünü ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şentepe teleferiği martta hizmette
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN