Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yetenek ölçen cihaz Hacettepe Teknokent'te

Yeni geliştirilen sistemle yetenek seçimi yapan cihaz, Hacettepe Üniversitesi Teknokent'te geleceğin şampiyonlarını belirleyecek

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Dünyada ilk kez geliştirilen bir sistemle yetenek seçimi yapabilen cihaz, Hacettepe Üniversitesi Teknokent'te geleceğin olimpiyat şampiyonlarını seçecek. Cihazı geliştiren firmanın sahibi İbrahim Sezgin, sporcunun sürat, dayanıklılık, denge ve kuvvet ölçümleri, sıçrama yüksekliği, kuvvette devamlılık gibi özelliklerin ölçümünü aynı cihazda toplamayı başardıklarını belirtti.

BRANŞ SEÇİMİ YAPACAK

Performans ölçümleri sayesinde çocuklar ve gençlerin, yetenekli olduğu branşa yönlendirilebileceğini kaydeden Sezgin, cihazlarının dünyada ilk ve tek olduğunu iddia ederek "Birçok yabancı firma, ayrı ayrı performans ölçümü yapan sistemler geliştirdi ancak bu sistemler bir araya getirildiğinde bazı sıkıntılara yol açtı. Biz bu sorunu çözmek için ölçümleri tek bir veri tabanında toplayan ve değerlendirme yapabilen özel bir sistem geliştirdik" diye konuştu.

SERİ ÜRETİME GEÇİLECEK
Ürünün özgün tasarım ve yurt içi Ar-Ge çalışmaları ile geliştiren bir proje olduğunu kaydeden Sezgin şunları söyledi: "Proje, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın çatısı altında daha hızlı ve verimli yürüyebilir. Sistemin yurt içi, yurt dışı test ve değerlendirmeleri son derece başarılı sonuçlandı. Gelen talepleri karşılayabilmek amacıyla seri üretime geçeceğiz. Ürünün pazarlama çalışmalarına devam ediyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yetenek ölçen cihaz Hacettepe Teknokent'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN