Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllı sistemlerle hayatımız kolaylaştı

Büyükşehir Belediyesi, her alanda uyguladığı akıllı sistemlerle Başkent'te hayatı kolaylaştırarak daha da konforlu hale getiriyor

Giriş Tarihi: 9.1.2014
Teknoloji ve bilişim alanındaki gelişmeleri yakından takip eden Büyükşehir Belediyesi, "Akıllı" projelerle Başkentliler'e kaliteli, sürekli, çevreci ve verimli hizmet sunuyor. "Dünyada sosyal medyayı en iyi kullanan yerel yönetici" ödülünü iki kez üst üste alan Melih Gökçek, "Hizmet üretirken, dünya çapındaki bilişime ve teknolojiye dayalı tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz" dedi.

MESAİ DIŞINDA DA HİZMET

Başkan Gökçek, "Vergi tahsilatlarından tanıtıma, ulaşımdan itfaiye hizmetlerine, halkla ilişkilerden su hizmetlerine kadar her konuda günü yakalayan sistemlerle hareket ediyoruz. İnternet üzerinden sunduğumuz pek çok proje ya da kent otomasyon sistemleri ile hizmeti mesai saatlerinden çıkarıp, 7 gün 24 saate yayıyor, şeffaflığı arttırıyor, evrak yoğunluğunu azaltıyoruz" diye konuştu.

DURAKTA BEKLEN MİYOR

Durakta beklemeye son veren EGO Cep'te uygulamasından ASKİ'nin SCADA sistemine, internet sitemizdeki ihale duyurularından 360 derece kent turlarına, Mavi Masa'dan e-tahsilat uygulamalarına kadar pek çok hizmetle Başkent'i "akıllı" bir kentte dönüştürdüklerini ifade eden Başkan Gökçek, "Akıllı Ankaramızla gurur duyuyoruz" şeklinde konuştu.

"AKILLI" YÖNETİM "
Mezarlık Bilgisayar Sistemi" (MEBİS) de vatandaşlara mezarlıklarda kılavuz oluyor. İnternet sitesinin yanı sıra Karşıyaka, Cebeci ve Sincan mezarlıklarının girişlerine yerleştirilen Kiosk'lar sayesinde vatandaşlar, yakınlarının bulunduğu mezar yerini ve en kısa yol haritasını çıktı olarak alabiliyor.

ANKARA KARTLARI
Başkentliler'in bir kere alıp ömrünün sonuna kadar, istediği miktarda para yükleyerek kullanabileceği Akıllı Ankarakartları çok yakında hizmete sunmaya hazırlanan EGO, "Akıllı Durak, Araç İçi Yolcu Bilgilendirme ve Kamera Sistemleri" ile de toplu taşıma sistemlerini daha akılcı, daha güvenli ve daha hızlı hale getirme yolunda ilerliyor. Ayrıca, kentin merkezi noktalarındaki 57 adet ASKİMATİK ile de ön ödemeli su dolumu yapılabiliyor. ASKİ'nin bir başka "akıllı hizmeti" olan SCADA ise sisteme bağlı 108 su deposu, 60 pompa istasyonu, 13 ölçüm noktası tek bir merkezden gözlenerek kaçak ve arızalar anında tespit ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı sistemlerle hayatımız kolaylaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN