Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırımcıyı konut sevindiriyor

Doların yükselişi yatırımcıları mutlu ediyor. Ancak 2013'te en çok konut sektörünün yüz güldürdüğü ifade edildi

Giriş Tarihi: 11.1.2014
Konut, 2013'ün en çok kazanç sağlayan unsuru oldu. Doların son günlerde ciddi derecede artış göstermesi yatırımcıyı sevindiriyor. Ancak 2013'ün genel tablosuna bakıldığında durum farklılık gösteriyor. Geçen yıl yatırımcıya gerçek kazanç sağlayan unsur, doları da sollayan konut oldu. Son 3 yıldır Türkiye Konut Fiyat Endeksi'ni yayımlayan Merkez Bankası, 'en çok kazandıran yatırımları' açıkladı.

KAZANDIRIYOR

Türkiye'de gayrimenkul yaygın bir yatırım olarak dikkat çekiyor. Konutların hem fiyat artışı hem de TÜİK'in enflasyon endeksinde yer alan kira artışı dikkate alınarak yapılan hesaplamada, son 4 yıldır gayrimenkul iyi prim yapıyor, istikrarlı bir şekilde kazandırıyor. Fiyat artışıyla kira geliri, enflasyondan arındırıldığında Türkiye genelinde konutun ortalama getirisi 2010'da yüzde 5.3, 2011'de 4.3, 2012'de ise 12.5 ve geçen yıl yüzde 12.3'ü buluyor.

Dolar takip ediyor
Konutun en yakın takipçisi ise dolar oldu. Doların reel getirisi yüzde 11.2 olarak dikkati çekti. Öte yandan dolar ile konut kıyaslandığında doların herhangi bir istikrarı bulunmuyor. Gayrimenkul fiyatlarının seyrinde ise döviz gibi ciddi değişimler yaşanmıyor. Bu anlamda çok rahatlıkla gayrimenkulün yatırım yarışında doları geride bıraktığını söylemek mümkün.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırımcıyı konut sevindiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN