HAZAL ATEŞ: Mobil internet ucuzluyor

Giriş Tarihi: 14.1.2014
Başkent'in gündemi bir hayli yoğun… Siyasi trafiğe yetişmekte zorlanır olduk. Meclis hafta sonu bile çalışıyor. Milyonlarca vatandaşın gözü "prim affı" paketinde… Geçen hafta Plan ve Bütçe Komisyonu'na da önemli bir torba yasa geldi. Torbadan sürpriz başlıklar çıktı; Ön ödemeleri hatlardaki (kontörlü) mobil internete vergi indirimi öngörülüyor. GSM aboneleri, hatlarına yükledikleri TL'yi mobil internette kullandığında yüzde 25 yerine yüzde 5 ÖTV ödeyecek. İndirimli ÖTV'nin vatandaşa yansımasını garanti altına almak için de Maliye'ye de yetki veriliyor.

***
Tüketicinin rızası olmadan yapılan abonelikler, kampanyalar konusunda önlem alınıyor. Kişinin rızası dışında yapılan abonelikler son bulacak, haksız bir şekilde tahsil edilen tutarlar iade edilecek. Buna uymayan firmalar hakkında ceza kesilecek. Böylece, gizli abonelik mağduru tüketiciye parası iade edilecek.

***
Yazılım faaliyetleri başta olmak üzere araştırma ve geliştirme konusunda vergi desteği geliyor. Bu alanlarda ortaya çıkan buluşların kiralanması, pazarlaması ile elde edilen kazançların yüzde 50'si kurumlar vergisinden istisna oluyor. Bakanlar Kurulu isterse bu oranı sıfıra da çekebilecek. Altın, pırlanta, elmasta vergi düzenlemesi yapılıyor. Kıymetli taşlarda uygulanan yüzde 20'lik ÖTV kaldırılarak, şimdiye kadar oranı sıfır olan KDV yüzde 18'e çıkarılıyor. Böylece, yüzük, kolye gibi ziynet eşyaları daha ucuza mal olacak. Tek taş yüzük el yakmayacak.

***
Sosyal güvenlik, çalışma yaşamına ilişkin paketin de yakın zamanda Meclis'e gelmesi bekleniyor. Bu paket de önemli 5 başlık içeriyor
Bağ-Kur'a 2 yıldan fazla sürede olan hem borç ve hem hizmet siliniyor,
Borcunu taksitlendirmek isteyene 3 aylık süre, n Hizmet ihyası ile ileriki yıllarda Bağ-Kur borcu yatırılarak, hizmete sayılabilecek,
Geliri olup da GSS kapsamında primi yatırmayanlar anaparayı yapılandırıp, faizden kurtulacak,
Yapılandırmayı bozana af yok!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HAZAL ATEŞ: Mobil internet ucuzluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN