Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem müze hem bilim merkezi

Türkiye'nin ilk ve tek Çocuk Müzesi, Ankara'da açıldı. Bilim Merkezi'ni de içinde barındıran müze, çocukların ve yetişkinlerin ilgisini çekiyor

Giriş Tarihi: 14.1.2014
Türkiye'nin ilk ve tek Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezi, Ankara'da açıldı. Ankara Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezi eğitim sorumlusu Aynur Eğitmen, müzenin kurulma amacını "merak ve keşfettirmek" olduğunu söyledi. Eğitmen, "Müze, çocuğun daha çok oyun oynayarak, dokunarak, keşfederek anlayabilmesi için kuruldu" dedi.

"AYNI ZAMANDA EĞİTİM MERKEZİ"
Müzelerin, bir kapısından girilip diğerinden çıkılan yerler olmadığını vurgulayan Eğitmen, müzede bunun için gerekli olan eğitim ortamının da sağlandığını ifade etti. Eğitmen, "Müzemiz diğer müzelerden çok farklı. Çünkü burası aynı zamanda bir eğitim merkezi. Ankara Üniversitesi'nden müze, Gazi Üniversitesi'nden de eğitim alanında destek alıyoruz" diye konuştu.

YAŞAYARAK ÖĞRENİYORLAR
Müzedeki Bilim Merkezi'ni de anlatan Aynur Eğitmen, "Birbirinden farklı branşta birçok eğitmenin de görev aldığı Bilim Merkezi'nde altı etkinlik atölyesi bulunuyor. Özellikle 6-16 yaş aralığında üstün yetenekli çocukların oluşturduğu gruplara eğitim veriliyor. Teknoloji, ışık, ses, uzay ve astronomi, mekanik, yenilenebilir enerji gibi branşlarda çocuklara bilimi hem yaşatıyor hem de öğretiyoruz" diye konuştu.

Meryem GEZİCİ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem müze hem bilim merkezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN