Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi kapılar Ankara'da ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 14.1.2014 16:13

Şeyh Sücaeddin-i Veli ve Seyyid Battalgazi külliyelerine ait tarihi kapılar Ankara Etnografya Müzesi'nde sergileniyor.

Şeyh Sücaeddin-i Veli ve Seyyid Battalgazi külliyelerine ait olduğu tespit edilen tarihi kapıların, Ankara Etnografya Müzesi'nde sergilendi öğrenildi.
Külliyeleri Eskişehir'de bulunan Şeyh Sücaeddin-i Veli ve Seyyid Battalgazi'nin makamlarına ait olduğu tespit edilen cevizden oyma ve gümüş kapılar, Ankara Etnografya Müzesi'nde sergileniyor. 18 Şubat 1932 ve 3 Nisan 1930 yıllarında müzeye getirilen kapıların, Eskişehir'de bir etnografya müzesi açılması halinde Eskişehir'e getirilmesinin planlandığını belirterek, konuyla ilgili Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay bir açıklama yaptı. Günay, ''Eskişehirlilerle paylaşmak istediğimiz önemli bir bilgi var. Her iki külliyenin de kapılarının Ankara Etnografya Müzesi'nde sergilendiklerine dair bilgileri tespit ettik. Seyyid Battalgazi'nin kapısı ahşap ve gümüş kaplamalı.

1932 yılında oradan getirilmiş. Diğer kapımız da Şeyh Sücaeddin-i Veli'nin makam kapısı, o da ceviz oymalı ahşap bir kapı. 1930 senesinde burada götürülerek Ankara Etnografya Müzesi'nde sergilenmeye başlanmış. Yolu düşen Eskişehirlilerin, her iki kapıyı da gidip görmesini tavsiye ediyoruz. Ümit ederim ki, ilerde Eskişehir'de bir etnografya müzesi açıldığında her iki kapımız da Eskişehir etnografya müzesine getirilir ve çok daha kolay bir şekilde hepiniz gezebilirsiniz'' dedi.

Günay ayrıca, her iki kapının da ilgili vakıflar tarafından birebir aynısının yaptırıldığını, bu kapıların her iki külliyede sergilemesini, ya da koruma kurulundan izin alınması durumunda kapı olarak takılmasını önerdiklerini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi kapılar Ankara'da ortaya çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN