Her zaman moda spor pilates

Giriş Tarihi: 19.1.2014

2000'den itibaren Türkiye'yi kasıp kavuran pilates, o zamandan sonra da sporseverlerin ilgisini her seferinde çekmeyi başardı

Herkes "bir gün modası geçer" diye bekledi. Ama bu sporun modası hiç geçmedi. Pilates yapanlar inanılmaz faydasını gördü. Sağlıklarına kavuştular. Çiğdem Karakuş ise bu işin hakkını verenlerden. İlk günden beri Ankaralılar'a Çankaya Yıldız'daki şirin stüdyosunda pilates yaptırıyor. Tüm pilatessevenler onu çok iyi tanıyor. Kendisiyle yaptığımız güzel sohbetimizde spora ve pilatese dair ne varsa konuştuk.

Bize kendinizden ve ailenizden bahseder misiniz?

Sporcu bir babanın, sporu destekleyen bir annenin iki kızından biri olarak Ankara'da doğdum. Çok hareketli ve dışa dönük bir çocuktum. Biraz geç olmasına rağmen dokuz yaşında artistik cimnastiğe başladım ve başladıktan bir yıl sonra milli takım sporcusu oldum. Bunu yıldızlar, büyükler, gençler Türkiye Şampiyonluğu izledi. Artistik cimnastik sporunu yaptığım sekiz sene içerisinde yüze yakın madalya ve 15 kupa kazandım.Tüm çocukluğum Ankara'da geçti.Kendim gibi sporcu olan eşimle 1989 yılında evlendik. 1992'de de oğlum Volga dünyaya geldi.

AEROBİK EĞİTMENİ OLARAK BAŞLADI

Spor hayatına nasıl başladın?

1985'te henüz lise öğrencisiyken gelen bir teklif üzerine step-aerobik eğitmeni olarak Vakko Giyim'de başladım. 20 yıl boyunca birçok spor merkezinde eğitmenlik yaptım. Daha sonra pilates ile tanıştım. Dünyada bu işin yaygınlaşmasını sağlayan Balanced Body eğitim merkezinden ilk pilates eğitmenlik sertifikamı aldım. 2008'de de kendi stüdyomu açtım.
Uzun zamandır pilates yapıyorsunuz. Ankara'da çok fazla kişiye bu sporu yaptırdınız ve sevdirdiniz. Türkiye'de pilates nasıl başladı ve sizce neden bu kadar çok ilgi gördü?
Pilatesin Türkiye'deki geçmişi yaklaşık 15 sene öncesine dayanıyor. Pilatesin Türkiye'de ve dünyada çok ilgi görmesi ve yayılmasının sebebi her yaşa ve bedene hitap etmesi. Diğer birçok spor branşına göre daha kısa sürede sonuç alınabilmesi. Günümüzün en büyük sağlık problemlerinden olan bel ve boyun rahatsızlıkları üzerindeki geriletici ve tedavi edici etkileri var pilatesin. Bu nedenle güvenilir ve sağlıklı bir yöntem olarak görüldüğü için ilgi görüyor. Tabi ki büyük sebeplerden birisi de dünyaca ünlü birçok yıldızın ve sporcunun pilates yapması ve iyi sonuçlar elde etmesi diyebiliriz.

BU İŞ TELEVİZYON BAŞINDA OLMAZ

Pilates artık her yerde. Sabah programlarında yapılan pilates egzersizleri sizce ne kadar doğru? Televizyon karşısında spor yapan kişilere önerileriniz var mı?

Pilatesin popülerliğinin artmasıyla beraber birçok yerde yapılmaya, yaptırılmaya başlandı. Evet bunlardan birisi de sabah programları. Ben televizyon karşısında, yanınızda hareketlerinizi kontrol edecek size uygun olan hareketleri belirleyecek ve sizi yönlendirecek bir eğitmen olmadan yapılmasını sakıncalı buluyorum. Pilatesin doğru ellerde ve doğru şekilde prensiplerine ve kurallarına uygun yapılması çok önemli.

BEDEN GÜCÜNE DAYALI BİR SPOR

Kendinizi geliştirmek adına mesleki gelişiminiz açısından ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Benim öncelikli olarak birçok eğitim ve gelişim seminerine katılmaya çalışıyorum. Bunun yanı sıra Türkiye Cimnastik Federasyonu Pilates Teknik Komitesi ile birlikte Türkiye'nin farklı bölgelerinde eğitmen eğitimleri düzenliyoruz. Ayrıca kendi gelişimimizi sürekli kılmak içinde gelişim seminerleri gerçekleştiriyoruz.
Kendinize ait özel bir stüdyo işletiyorsunuz. Bu işi yapmak isteyen kişilere tavsiye eder misiniz?
Evet Pilates Academia adında bir stüdyom var. Beden gücüne dayalı bir iş. Bu nedenle yorucu. Ancak hem çalışma ortamının güzelliği hem de insan ilişkilerinin kalitesi ve düzeyi iyi olunca çok keyifli bir iş haline geliyor. Uzun yıllar sıcak bir aile ortamını da yakaladık. Bu da bu işi vazgeçilmez kılıyor. Bu işi yapmayı düşünenler için ise gerekli altyapı bilgi birikimi ve tecrübe sahibi oldukları sürece başarılı olabileceklerini söyleyebilirim. En önemlisi ise işlerini severek yapmaları.

DAHA DA GELİŞECEK

Buradan üst düzey yetkililere iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Bu işin önümüzdeki yıllarda daha da gelişeceğine inanıyorum. Daha çok kişiye ulaşacak ve daha çok sevilecek. Bunda büyük etkisi olan, kadrosu yenilenen,daha genç ve dinamik bir yapıya sahip olan Türkiye Cimnastik Federasyonu'na kendi adıma teşekkür ediyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her zaman moda spor pilates
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN