Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Su kuyuları Tuz Gölü'nü kuruttu

Türkiye'nin tuz ihtiyacının yaklaşık yüzde 60'ını karşılayan Tuz Gölü, kuraklık nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya

Giriş Tarihi: 21.1.2014
Son 10 yılın en kurak dönemini yaşayan Tuz Gölü, tarımsal alanda açılan binlerce yer altı su kuyusu ve yeni açılan tuz işletmeleri de bu olumsuz tabloya eklenince alarm vermeye başladı. Türkiye'nin tuz ihtiyacının yüzde 60'ını karşılayan ve yüzölçümü bakımından ülkenin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Tuz Gölü Su Çevre Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Semih Ekercin, Tuz Gölü için tehdit oluşturan konulara değinerek, kuraklık başta olmak üzere yeraltı su kuyuları, yağışların olmaması ve açılan tuz işletmelerini işaret etti.

10 bin kuyu kaçak

Ekercin, "2005 yılında Meclis Araştırma Komisyonu Raporu'nda 15 bin kuyu ve bunun 10 bin tanesinin kaçak olduğunu söylemiştik. Bunu söyleyince tepki aldık" dedi.

115 bin kuyu var
Semih Ekercin, 2008'de 33 bin kuyunun olduğunun DSİ tarafından tespit edildiğini anlatarak, "Mevcut 115 bin yer altı su kuyusu var ve halen sayılamayan kuyular da var. Dolayısı ile buradaki su rezervinin yer altı sularının bilinçsiz şekilde kullanımının olumsuz etkisinden söz edebiliriz. Tuz Gölü'nün su rezervini doğrudan etkileyen ikinci etken halen yaşamakta olduğumuz kuraklık, beraberinde yağışların azalmasıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su kuyuları Tuz Gölü'nü kuruttu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN