Teleferik hattını helikopterle bağladılar

Giriş Tarihi: 25.1.2014

Yenimahalle Metro İstasyonu-Şentepe arasında yapımı süren teleferik projesinde kılavuz teller İsviçre'den gelen özel helikopterle bağlandı

Türkiye'nin ilk toplu taşıma amaçlı teleferik projesinde sona yaklaşıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından Yenimahalle Metro İstasyonu- Şentepe arasında yapımı devam eden ve kaba inşaatı biten teleferik projesi kapsamında, çelik halat çekim işinin ilk aşaması olan kılavuz telleri helikopterle çekildi. İsviçre'den gelen ve bu işler için özel eğitimli pilotun kullandığı helikopterle teleferik hattının kılavuz telleri sırasıyla direkten direğe bağlandı. Şentepe'de yapımı devam eden teleferiğin kılavuz telleri çekildi. ASKİ pistinden havalanan helikopter, teleferik hattına gelerek kılavuz tellerini direkten direğe bağladı. Çalışmalar devam ederken polis ekipleri helikopterin çalıştığı bölgede güvenlik önlemi aldı. Yaklaşık iki saat süren çalışmayı vatandaşlar da meraklı bakışlarla izlerken bazıları da cep telefonlarıyla video çekti. Çalışmalar hakında bilgi veren EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, "15 Şubat'ta test sürüşleri başlayacak" diye konuştu.

15 Mart'a yetiştirilecek
Necmettin Tahiroğlu, halatların üzerine çelik halatlar takılacağını belirterek, "10 gün sürecek ana-çelik halat montajına dört aşama sonunda ulaşılacak. Kılavuz halatın direklere çekiminden sonra çelik halat çekimine geçilecek. Çelik halat işlemi sona erdikten sonra ana-çelik halata kabinlerin montajı yapılacak. Beraberinde ana trafoların montajı ve enerji verilmesi ile tahmini olarak 15 Mart'ta yolcu taşınmaya başlanacak" diye konuştu. Asya ve Avrupa'nın en modern ve en güvenli sistemine sahip olan teleferik projesinin ilk etabı yerel seçimlerden hemen önce açılacak. 4 durak boyunca her biri 10 yolcu taşıyacak 106 kabinin aynı anda hareket edeceği sistemde, saatte tek yönde 2 bin 400 kişi taşıması planlanıyor. Türkiye'nin ilk toplu taşıma amaçlı teleferik sistemi ile Kızılay-Şentepe arası yolculuk yaklaşık 25 dakikada tamamlanması amaçlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teleferik hattını helikopterle bağladılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN