Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abonelik şoku yaşamayın!

Giriş Tarihi: 28.1.2014
Maliye Bakanlığı, vergi kaçırana göz açtırmıyor… Cumhuriyet tarihinin rekoruna imza atmış durumda. Geçen yıl yaklaşık 74 bin mükellef incelemeye tabi tutuldu. Vergi kaybına neden olanlara yaklaşık 20 milyar liralık ceza kesildi. Siz siz olun taşındığınız evdeki su, elektrik, doğalgaz aboneliklerini kapatmayı unutmayın! Niye mi? Abonelik kapatılmayınca birden fazla eviniz varmış gibi görünüyor. Maliye de üç ya da daha fazla aboneliği olanlara mektup göndererek vergi dairesine davet ediyor. Başka eviniz olup olmadığını ispatlamak da size kalıyor… Bakanlık, şirketlerden temin ettiği bilgileri, kira beyanından sanayi tesislerinin vergilerini ödeyip ödemediğine kadar birçok tespitte kullanıyor. Aynı zamanda, bir kişiye ait aynı fatura aboneliğinden kaç adet olduğu belirleniyor. Bu nedenle de binlerce kişi kiradayken üzerine aldığı abonelikler yüzünden ev sahibi görünüyor. Bakanlık, mektup göndererek, ev sahibi olanların kira geliri beyanında bulunmasını, değilse de mükellef kaydını yaptırmasını istiyor.

***
Abonelik mektuplarına yönelik eleştiriler Meclis gündemine de taşındı… Maliye Bakanı Şimşek, tapu idarelerinden alınan veriler sınırlı olduğu için abonelik bilgilerinin kullanıldığını belirtiyor. Şimşek, bu kapsamda yaklaşık 31 bin vatandaşa da bilgilendirme mektubu gönderildiğini belirterek ekliyor; "Üzerinde 3 ve daha fazla sayıda elektrik ve doğalgaz aboneliği bulunan ve vergi mükellefiyeti olmayan vatandaşlarımız tespit edilerek gönüllü uyum kapsamında vergi dairelerine gönderiliyor."

***
Siyasetin toz dumanı arasında güzel şeyler de yaşanıyor… Kabine dün ikiz bebek sevinci yaşadı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in ikiz kızı oldu. Bakan Şimşek ve eşi Esra Şimşek'i tebrik ediyorum. Güzel kızlarıyla sağlık ve mutlu bir ömür diliyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abonelik şoku yaşamayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN