Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fabrika gibi çalışan okul

İskitler Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 44 yıldır teknolojik gelişmelere uyumlu bireyler yetiştiriyor

Giriş Tarihi: 30.1.2014
İskitler Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, adını ilk Türk devletlerinden olan İskitler'den aldı. Tuna Nehri'nden Çin'e kadar uzanmış bozkırlarda M.Ö. 7. yüzyılda kurulan İskitler Devleti'nin en önemli özelliği sanatla ilgili dallarda çok ileri olmasıydı. Altın, gümüş, demir gibi madenleri işlemeyi iyi bilen İskitler, "Bozkırların Kuyumcusu" olarak biliniyordu.

ÜLKEY İ YASA BOĞDU
Okul, 1970 yılında 1. Akşam Sanat Okulu adıyla YİBA Çarşısı'nda eğitim öğretime başladı. Çarşıda 1978'te çıkan yangında, başta okul müdürü olmak üzere 45'e yakın kişi eğitim şehidi oldu. Bu acı olay ise tüm Türkiye'yi yasa boğdu. Okul, yangın sonrası 1978 yılında İskitler'e taşındı. 2005 yılından itibaren modüler sisteme geçilmesi ile okuldaki bölümler alan olarak değişti.

8 ALANDA 24 DAL BULUNUYOR
Şimdi lisede bilişim, endüstriyel otomasyon, elektrik-elektronik, inşaat, makine, metal teknolojileri ile mobilya ve iç mekan tasarımı, itfaiyecilik ve yangın güvenliği alanlarında eğitim veriliyor. Okul, Ankara'da sanayi ile paralel çalışarak, en çok aranılan elemanları yetiştiren, sanayiye teknoloji üreten ve bu teknolojiyi transfer edebilen bir okul olma özelliği taşıyor.

ADETA BİR KAMPÜS
Beş ayrı bloktan oluşan okulda 34 derslik bulunuyor. Okulda ayrıca fizik, kimya ve biyoloji derslerinde kullanılan 2 laboratuar, 11 bilgisayar laboratuarı, geniş mekanlı kantin, 150 öğrenciye ücretsiz yemek verilen yemekhane, 250 kişilik konferans salonu, 2 bin 600 kitabın yer aldığı kütüphane yer alıyor.

TEORİK EĞİTİM PRATİĞE DÖNÜŞÜYOR
İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Alanı öğrencileri, aldığı teorik eğitimi pratiğe dönüşt��rüyor. Alan şefleri ve öğretmenleri ile birlikte mesleki ve teknik geziler düzenleniyor. Son sınıf öğrencilerinin katıldığı bu gezilerde, öğrenciler çeşitli yangın önleme tedbirlerini yerinde inceleme fırsatı buluyor. Okulun Bilim Fen ve Teknoloji Kulübü de öğretmenler nezaretinde geziler düzenliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fabrika gibi çalışan okul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN