Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cinayetlerin sırlarını böcekler çözecek

Adli Entomoloji Uzmanı Doç. Dr. Osman Sert, cesede yumurta bırakan böcekler yardımıyla cinayet zamanının tespit edilebildiğini söyledi

Giriş Tarihi: 3.2.2014
Kadavra üzerine farklı zamanlarda yerleşen böcekler, bir cinayetin nerede ve ne zaman işlendiğinin önemli ipuçlarını veriyor. Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Adli Entomoloji Uzmanı Doç. Dr. Osman Sert, bazı böceklerin yaşam döngülerinin incelenmesi ve cesede geliş zamanlarından yararlanılarak ölüm zamanının tahmin edilebildiğini söyledi.

"YUMURTA BIRAKI YORLAR"
Sert, "Bir kişi öldüğünde yaklaşık yarım saat içerisinde bir sineğin gelerek cesede yumurta bırakması, biyolojik saatin başlatılması anlamına gelmektedir. Biz böceği takip ederek ne kadar geliştiğini bulmaktayız. Bu bulduğumuz süre aynı zamanda cinayet saatini çok yakın olarak neredeyse yüzde 99 oranında ya da daha da ileri noktada göstermektedir" dedi.

'SİNEKLERDEN SONRA DİĞERLERİ GELİR'
Ceset üzerindeki delillerin doğru toplanması halinde daha kesin sonuç verebileceklerini ifade eden Sert, daha sonra şunları söyledi: "İlk bir aylık dönemde günü gününe, saati saatine diyebileceğimiz hassas bir sonuç verebiliriz. Eğer doğru toplama yapılırsa… Bundan sonra geçen sürede daha yaklaşık süre vermekteyiz. Sineklerden sonra gelen diğer böcek gruplarına bakarak karar vermekteyiz. Burada verdiğimiz karar bizim dışımızda karar veren kurumlara göre yine de daha hassas olmaktadır zaman açısından."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cinayetlerin sırlarını böcekler çözecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN