Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çubuk'ta hırdavat 'Sarı Osman'dan

76 yaşındaki hırdavatçı, sabah ezanıyla açtığı daracık dükkanında dağınıklığa rağmen her ürünün yerini ve fiyatını ezbere biliyor

Giriş Tarihi: 4.2.2014
Çubuk'ta çocukluğundan bu yana çalıştığı hırdavatçıda, dağınıklığa rağmen her şeyin yerini ve fiyatını ezbere bilen 76 yaşındaki Osman Gülcan, "Aradığım her şeyi rahat bir şekilde bulabiliyorum. Bakın işte ayakkabı boyası, cilası burada. Aradığımı bulmak zor değil" dedi. Esnaflığın baba mesleği olduğunu kaydeden Gülcan, "Askere gidip geldikten sonra çarşı merkezindeki bu dükkanı açtım. Burada sattığımız daha çok hırdavat üzerine malzemeler. Çubuk'ta beni 7'den 77'ye herkes bilir" diye konuştu.

Çubuk'un en yaşlı esnafı
Çubuk Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Gaffur Zengin de Osman Gülcan'ın ilçede halen çalışan en yaşlı esnaf olduğunu aktararak, şunları söyledi: "Hem istikrar ve satış anlamında hem de dürüstlük anlamında örnek bir büyüğümüz. Ben bildim bileli aynı dükkan ve aynı düzende satış yapıyor. Aynı zamanda ilçemizin çalışan en yaşlı esnafıdır."

Lakabı "Sarı Osman"
7 yaşında köylerde eşek sırtında satış yaparak mesleğe başlayan Gülcan, ilçede "Sarı Osman" lakabıyla tanınıyor. Dükkanın dar olmasından dolayı iş yerinin dağınık olduğunu ifade eden Gülcan, tüm malzemelerin yerini ve fiyatını aklında tuttuğunu belirterek, "Aradığım her şeyi rahat bir şekilde bulabiliyorum. Bakın işte ayakkabı boyası, cilası burada" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çubuk'ta hırdavat 'Sarı Osman'dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN