Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazal ATEŞ: Gençlere mikrokredi!

Giriş Tarihi: 4.2.2014
İstihdamın artırılması için bir dizi stratejik karar yaşama geçiyor… Öncelikli hedef "uzun süre işsiz kalan gençler"! İstihdam teşviklerine ayrılan kaynak da revize ediliyor. Eğitim seviyesi yüksek gençlere kendi işini kurma fırsatı verilecek. Bu kapsamda, 70.3 milyar liralık büyüklüğe ulaşan İşsizlik Fonu'nun işlevi de artırılıyor.
Danışmanlık hizmeti ile gençlerin iş aramaları desteklenirken, kendi işini yapmaları için de eğitim programları düzenleniyor. Bunda Türkiye İş Kurumu da önemli rol üstleniyor.
Hazine de buna destek için kolları sıvamış durumda.
İlk adımını da küçük sermaye ile iş kurmak isteyenlere verilecek mikrokredi desteği oluşturuyor.
Uzun süredir işsiz olan gençler mikrokredi ile kendilerine iş kurabilecek.
Bunun için bir yasal düzenleme gerekiyor. Bugün-yarın Başbakanlığa sunulacak. Böylece kendi işini kuran gençler ekonomiye de katkı sunacak.
Bizden duyurması!
***
TÜİK anketleri son dönemde sıkça tartışma konusu oldu...
En son, ünlü sunucu Defne Samyeli'ne ceza ile yeniden gündeme geldi.
Bu anketlere katılım yasaya göre vatandaşlık görevi.
Peki gönüllü katılımın artması için promosyon verilebilir mi? Yanıt, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanı Birol Aydemir'den geldi… Promosyon konusunu kapsamlı bir şekilde incelemişler.
Hatta!
Ankete katılan şirketlere tablet bilgisayar düşüncesi bile gündeme gelmiş.
Gelin görün ki! Kurum, 170 bin iş yerinde anket yapıyor. Bunu, ne nakit ne de mevzuat açısından yapmak imkânsız!
Hal böyle olunca hem Kurum'u hem de ankete katılan şirketleri mutlu edecek formül bulundu. Birol Bey, ankete katılan iş yerlerine sektörel analiz yapacaklarını belirterek ekledi; "Normalde binlerce dolar vererek yaptırdıkları analizleri otomatik olarak göndereceğiz. Böylece gönüllü katılımı da teşvik etmiş olacağız."
NOT: TÜİK Başkanı Birol Aydemir ve ekibi İşgücü ve Yaşam Koşulları Daire Başkanı Meral Daşkıran, Ekonomik ve Sosyal Göstergeler Daire Başkanı Esengül Tanrıkulu ve Kısa Dönemli İş İstatistikleri Daire Başkanı Bünyamin Emirosman Bey'e dünkü ayrıntılı sunumları için teşekkür ediyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazal ATEŞ: Gençlere mikrokredi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN