Hasan Ötkün: E-bilet!

Giriş Tarihi: 7.2.2014
E-bilet uygulaması, 6222 sayılı Sporda Şiddeti Önleme Yasası çerçevesinde yer alıyor. Kişiye özel hazırlanacak kartlarla stada giriş yapacak taraftarın tribündeki tüm hareketleri yüksek çözünürlükteki görüntü sistemiyle kayıt altında tutulacak.
Taraftar, kredi kartı olarak da kullanılacak bu karta sahip olmak için; vatandaşlık numarası, fotoğraf, ev adresi ve kimlik belgelerini beyan etmek zorunda. Aksi takdirde, E-bilete sahip olamayacağı için dolayısıyla maçlara gitme şansı da bulamayacak.
Elektronik bilet satışları bu kart üzerinden gerçekleştirilecek. Bir başka deyişle; taraftar, gideceği maç için kimlik belgeleriyle koltuk numarası almak durumunda kalacak. Stadyumda herhangi bir olaya karışmaları durumunda ise anında tespit edilip hakkında işlem yapılabilecek. E-bilet uygulaması için karşıt görüşler var. Bir kesim, bu uygulamanın bir çeşit 'fişleme' olacağını savunuyor.
Diğer kesim ise bu uygulamanın, suç işlemeye eğilimi olan taraftar için caydırıcı olacağını, hatta korkutacağını ifade ediyor.
Futbol seyircisi korkar mı?
Elbette ki, taraftarın maçlara sadece tuttuğu takımını teşvik etmesi için gitmesinden yanayız.
Kırmak, dökmek, yakmak, adam yaralamak gibi eylemler kabul edilemez.
Bu uygulama ile kabul edilemez eylemler önlenir mi?
Onu da zaman gösterecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hasan Ötkün: E-bilet!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN