Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osman BEKAR: Basketbol, Demirel ve Wildcard

Giriş Tarihi: 8.2.2014
Basketbol Milli Takımımız 2014'te İspanya'da yapılacak olan Dünya Kupası'nda mücadele edecek. Gönül isterdi ki bu başarı parkeler üzerinde kazanılsın ama yine başta Turgay Demirel olmak üzere tüm Basketbol Federasyonu'nun uluslararası arenadaki etkinliği ile bu davet geldi. FIBA yeni adı Dünya Kupası olan ve basketbolun en büyük organizasyonu olan etkinliğe katılmaya hak kazanan ülkelerin dışında 4 ülke için 'Wild Card' denilen bir davetiye çıkarıyor. Ve bu davetiyelerin de hangi ülke federasyonuna gideceği belli olmuyor. İşte bu noktada lobi faaliyetleri devreye giriyor ve FIBA üyelerini ikna eden ülkeler bu davetiyeyi alıyor. Federasyonunuz ve milli takımınız için net bir piyango bu.
Basketbolda son yıllarda alınan büyük organizasyonlar, hem hükümetin hem de federasyonun bu tip organizasyonları ne kadar istediğini ve elde etme konusunda ne kadar güçlü bir lobiye sahip olunduğunu gösteriyor.
Altyapı kategorilerinde alınan sayısız Avrupa ve Dünya şampiyonalarının yanı sıra 2010 yılında düzenlenen Dünya Şampiyonası, bu sene yaz aylarında düzenlenecek olan Bayanlar Dünya Şampiyonası organizasyon anlamında sadece basketbolumuz için değil Türk sporu için milattır.
Bu tip büyük organizasyonların alınmasında ya da Wild Card gibi davetiyelerin elde edilmesinde hem bunu istemeniz lazım hem de uluslararası etkinliğiniz olmalı. TBF Başkanı Turgay Demirel yaptığı açıklamada ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a desteğinden dolayı teşekkür etti. Bu teşekkürün arkasından anlaşıldı ki Wild Card'ı herkes istemiş. Bu önemli gelişmenin ardından artık iş 12 Dev Adam'a kalıyor. Wildcard sonuçlarının ardından gerçekleştirilen kura çekiminde 12 Dev Adam, 2014 FIBA Dünya Kupası'nda C Grubu'nda yer alırken, ABD, Finlandiya, Yeni Zelanda, Ukrayna ve Dominik Cumhuriyeti ile eşleşti. Son yıllarda çektiğimiz en iyi kura. Bu gruptan ikinci olarak çıkacağıma inanıyorum. Yeter ki sahada ki oyuncular kendilerine ve arkalarındaki 75 milyona inansınlar.
Son elemelerde saha sonuçları bizleri üzse de masa başında kazanılan başarının parkede de sürmesi gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman BEKAR: Basketbol, Demirel ve Wildcard
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN