Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Spora daha fazla yatırım gerekiyor

Spor tutkunu olan hentbol eğitmeni Secaddin Aydoğ, iki çocuğunu da sporcu yetiştirmiş. Aydoğ, genç nüfuslu Türkiye'de spora daha fazla yatırım yapılması gerektiğini söylüyor

Secaddin Aydoğ Ankara'da yıllarca hentbola gönül ve emek vermiş, gerçek mesleği beden eğitimi öğretmenliği olan değerli bir spor adamı... İki çocuğuna da kendisi gibi üst düzey spor yaptırmayı başarmış, haftanın en az 4-5 günü ailecek spor yapmayı hedef edinmiş. Aydoğ, "Sağlıklı bir fizik ve ruha sahip olmanın en önemli etkenlerinden biri spor yapmak" diyor.
Bize kendinizden ve ailenizden bahseder misiniz?
1961 yılında Kayseri'de doğdum. Liseyi İskenderun'da bitirdim. 1983 yılında Ankara 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisi'nden mezun oldum. 1987'de Balgat Ömer Seyfettin Anadolu Lisesi'nde beden eğitimi öğretmenliğine başladım ve buradaki görevime halen devam ediyorum. 1986 yılında evlendim. Eşim Sevgi Aydoğ avukat. Bir kızım ve bir oğlum var. İki çocuğum da spor yapıyor. Kızım Sezin voleybol, oğlum Sarper de hentbol oynamaya devam ediyor.
Neden oğlunuzun hentbolcu olmasını istediniz?
Oğlum spora basketbolla başladı. 12 yaşına gelince hentbolla devam etmeye karar verdi. Fırsat buldukça benim çalıştırdığım takımların antrenmanlarına gelmesinin bu kararında etkili olduğunu düşünüyorum.
Spor hayatına nasıl başladınız?
Spora Kayseri'de ortaokulda futbol kalecisi olarak başladım. Lisede İskenderun'da hentbolla devam ettim. Son 2 yıldır squash oynamaktayım ve turnuvalara katılıyorum. Squashın çok keyifli ve zevkli bir spor olduğunu düşünüyorum. Sporu alışkanlık haline getirmek isteyen, herkese öneriyorum. Hentbol antrenmanları dışında spor salonuna gidiyorum. Bedene ve ruha yatırımın en güzel yolu spor yapmak. Herkese şiddetle spor yapmayı tavsiye ediyorum.
Hentbol sizin zamanınızda nasıldı? Yetenekli sporcular var mı?
Hentbol, benim oynadığım dönemde özellikle 1985-2000 yılları arasında çok popülerdi. Biz çok şanslıydık. Maddi ve manevi çok önemli kazanımlarız oldu. Günümüzde bundan bahsetmek gerçekten mümkün değil. Özellikle 2000'den sonra büyük bir ivme kaybı yaşandı. 14 yıldır Süper Lig'de antrenörlük yapıyorum ve bunu çok yakından görüyorum. arelelinde, beklediğimiz düzeyde yetenekli ve popüler sporcu yetişmediğini söyleyebilirim.

UZUN VADEDE EN BÜYÜK HEDEFİM MİLLİ TAKIM İLE OLİMPİYATLARA KATILIP BAŞARI ELDE ETMEK


Avrupa ve Türkiye hentbol liglerini karşılaştırır mısınız?
Avrupa ligleri inanılmaz zevkli ve popüler. Almanya, İspanya, Danimarka, Fransa ve Kuzey Avrupa ligleri neredeyse futbol kadar izlenir durumda. Özellikle Şampiyonlar Ligi, 10-15 bin seyirciyle oynanıyor ve tüm dünya tarafından izleniyor. Ülkemizde maalesef hentbola ilgi az. Bu, ülkemizde belli branşlara çok daha fazla ilgi gösterilmesinden ve hentbol gibi birçok branşa yatırım ve destek verilmemesinden kaynaklanıyor.
Hentbol oynayan sporcular birçok spor branşında da başarılı olabiliyor. Bunu hentbolun hangi özelliğine bağlıyorsunuz?
Hentbol sporunu, salon sporlarının dekatlonu olarak belirtmek istiyorum. Bu branş çok komplike. Hentbol yapan biri diğer spor dallarıyla da ilgilenebiliyor.
Mesleki gelişiminiz açısından ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?
Kendimi geliştirmek için Avrupa liglerini ve seminerleri takip ediyorum. Özellikle Avrupa, dünya şampiyonaları ve Olimpiyatlar benim için önem arz ediyor.
Uzun vadedeki hedefleriniz nelerdir?
Uzun vadede elbette ülkemizden bir takımla birlikte Avrupa Şampiyonlar Ligi oynamak ve tabi ki Milli Takım'la birlikte Olimpiyatlara katılmak.
Türkiye'de sporun mevcut durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ülkemizde spor, elbette olması gereken seviyede değil. Bu durum ancak Olimpiyatlar zamanında bir süre konuşulur, sonra unutulur. 75 milyonluk, Avrupa nın en genç nesline sahip Türkiyemizin büyük bir eksikliği…

TÜRKİYE'DE SPOR KÜLTÜRÜ MUTLAKA OLUŞTURULMALI


Buradan üst düzey yetkililere iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?
Ülkemizde spor kültürü oluşturulmalı ve eğitimle birlikte yürütülecek yapıya kavuşturulmalı. Spor, eğitim kurumlarında yani okullarda daha ciddi şekilde ele alınmalı. Mümkün olduğu kadar erken yaşta okullarda spora başlanmalı. Okullar kulüpleşmeye yönelik çalışmalar yapmalı. Tabi bunu yapabilmek için devlet, maddi-manevi tüm desteğini vermeli ve sistemde mutlaka değişiklik yapmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spora daha fazla yatırım gerekiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN