Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hacı Bayram dolup taşıyor

Giriş Tarihi: 10.2.2014

Tarihi dokuya uygun olarak restore edilen ve yer altına yapılan ek ibadet mekanlarıyla kapasitesi artırılan Hacı Bayram Camii, turistlerin de akınına uğramaya başladı

Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi dokuya uygun olarak restore edilen ve yer altına yapılan ek ibadet mekanlarıyla kapasitesi artırılan Ulus'taki Hacı Bayram Camii'ni her geçen gün daha fazla kişi ziyaret ediyor. Büyükşehir Belediyesi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Ankara kalesi ile birlikte 1 milyon 300 bin metrekarelik alanda üç etapta planlanan Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi'nde, Hacı Bayram-ı Veli Camii ve çevresi şimdiden inanç turizminin merkezi haline geldi.

AGUSTUS TAPINAĞI'YLA YAN YANA
Roma döneminden kalma Agustus Tapınağı ile birlikte hoşgörünün de temsil edildiği Hacı Bayram Camii, restorasyon uygulamaları sonrasında hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin akınına uğruyor. Daha önce kapalı mekanda toplamda bin 800-2 bin civarında cemaat alabilen camii, restorasyondan sonra 4 bin 500 kişinin kapalı alanda ibadet edebileceği hale geldi. Hacı Bayram Camii'nde açık alanla birlikte aynı anda 10 bin kişi ibadet edebiliyor.

BİR GÜNDE ON İKİ BİN ZİYARETÇİ
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Hacı Bayram Camii restore edildikten sonra Ankaralıların bu bölgeye ziyaretlerini arttığını belirterek, bir günde 12 bin ayakkabı poşeti dağıttıklarına dikkat çekti. Bu rakamın, mübarek gün ve gecelerde, 35-40 bine çıktığını ifade eden yetkililer, Hacı Bayram Camii ve Çevresi'nde restorasyon çalışmalarının halen devam ettiğini de bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hacı Bayram dolup taşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN