Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HAZAL ATEŞ: Öğrencilere kart yağmuru!

Giriş Tarihi: 11.2.2014
Kredi kartına "limit-taksit" sınırlaması bu yıla damgasını vurdu… Bankalar da "ceza almamak" için mecburen müşterilerin limitini sınırlıyor. Doğal olarak cüzdanlardaki kart sayısında da ciddi bir düşüş bekleniyor. Hal böyle olunca, kredi kartında pazar payını artırmak isteyen bankalar "müşteri yarışı"nda sınır tanımıyor. Üniversitelerin kampüslerine de üs kurmuş durumdalar. Üniversiteli gençlerin sayısının 3 milyona ulaştığını düşününce pazarın büyüklüğünü siz düşünün! Onlarca oyunla gençlerin cüzdanlarına kredi kartı dolduruluyor. Üstelik limiti 2-3 bin lirayı bulan kartlar…
***

Aileler isyanda! Bu bankalar, hiçbir geliri olmayan öğrenciye bu kadar limitli kartı neye güvenerek veriyor? Birbirinden avantajlı kredi kartı seçeneği sunuluyor. Ailelerin haberi olmadan gençler bu kartları alıyor. Öğrenciler aldıkları bursun tamamını kartlara yatırmak zorunda kalıyor. Ödeyemeyince bunalıma giriyorlar ya da aileleriyle araları açılıyor. Bu konuda tüketici derneklerine şikayet yağıyor. Hiçbir gelir beyanı olmadan, teminat alınmadan bu şekilde kart dağıtılması Bankalar Yasası'na da aykırı. İlk kez kredi kartı sahibi olacak kişinin aylık ya da yıllık ortalama gelir düzeyinin tespit edilememesi durumunda toplam kredi kartı limitinin bin TL'yi geçmemesi gerekiyor! Ailelerden gelen şikayetler dikkate alındı. Üniversitede okuyan çocuklarına yüksek limitli kart veren bankalar incelemede. Yasaya uymayan bankalar uyarılacak.
***

Bir öğrencinin 4 kredi kartı olur mu? Tüketici Hakları Derneği, kampuslarda açılan kart tezgahlarının kapatılmasını istiyor… Bu konudaki talebini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na da iletmiş durumda. Aileler de bir öğrenciye 4 ayrı bankanın kredi kartı vermesinin önüne geçilmesini istiyor. Bu konuda çözüm formülü de hazır; "Bin liranın üzerinde kart verilirken ailenin oluru alınsın!"
***

BDDK bu konuda önlem alır ya da almaz bilemem… Aileler ve gençlere çağrım olacak. Sevgili genç arkadaşlarım, bankaların sizleri cezp etmek için sundukları fırsatlar konusunda dikkatli olun. "Aman dert etmeyin, öğrenci belgenle başvur kredin hazır" gibi kampanyalar konusunda kapsamlı bir inceleme yapın. Mutlaka ailenizin de fikrini alın. İkinci çağrım ailelere! Çocuklarınızın harcamalarından, cüzdanındaki kart sayısından mutlaka haberdar olun. Sizin geliriniz ya da aldığı burs, kredi limitini geçiyorsa gerekli önlemi alın. Onların birer yetişkin olduklarını dikkate alarak incitmeden, kırıp dökmeden limiti düşürün, ya da kart sayısını azaltın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HAZAL ATEŞ: Öğrencilere kart yağmuru!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN