Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulaşıma nefes aldıracak

Sincan-Batıkent Metrosu Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Rajoy ve çok sayıda bakanın katılımıyla hizmete girdi

Batıkent-Sincan metro hattı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un birlikte yaptığı açılışın ardından hizmete girdi. Harikalar Diyarı Amfi Tiyatrosu'nda düzenlenen açılış törenine, başbakan yardımcıları Ali Babacan, Beşir Atalay ve Emrullah İşler'in yanı sıra Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yeni metro hattı, Ankaralılar'a ilk hafta ücretsiz olacak.

BİR HAFTA ÜCRETSİZ
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Batıkent-Sincan metrosunun açılışında Marmaray'ın ilk günlerde ücretsiz olduğunu hatırlatarak Sincan metrosunda da böyle bir uygulamanın yapılması teklifinde bulundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan metronun bir hafta ücretsiz olacağı haberini alan Gül, "Sayın Başbakanımız bir hafta için ücretsiz, herkes seyahat etsin demişsiniz. Tebrik ederim, sağ olun, hayırlı olsun" dedi.

KIZILAY-ÇAYYOLU DA AÇILACAK
Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'la beraberindekiler birlikte törenin yapılacağı Harikalar Diyarı'na, Batıkent istasyonundan bindikleri yeni metro aracıyla geldi. Açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan, Ankara'da bir hasreti sona erdirdiklerini söyledi. Erdoğan, "Bu hattın 11 ay öne çekilmiş olması, bir inancın, azmin, gayretin neticesidir" diye konuştu.

"BİZ LAF ÜRETMEYİZ"
Önümüzdeki ay içinde Kızılay-Çayyolu hattını hizmete açacaklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, "Sırada Keçiören metrosu var. 2015 içinde Keçiören metrosunu hizmete alacağız. Çayyolu ve Keçiören'i açtığımızda Ankara'daki ray hattı uzunluğunu 67.5 kilometreye çıkartmış olacağız. Kızılay'dan Esenboğa'ya, Gar'a giden metro hattı projemiz var. Biz laf üretmeyiz, icraat üretiriz. İnşallah Ankara'yı ulaşımda bir Avrupa başkenti konumuna yükseltmiş, ulaşımda da örnek bir şehir haline eriştirmiş olacağız" şeklinde konuştu.

BUGÜN ANKARA İÇİN BAYRAM
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de yıl sonuna kadar Başkent'teki bütün metro projelerinin tamamlanacağı müjdesini verdi. Gökçek, "Bugün Ankara için tam bir bayram günü, hayaldi gerçek oldu" dedi. Konuşmaların ardından hattın açılış kurdelesini, Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Rajoy ile başbakan yardımcıları ve bakanlar birlikte kesti. Uzunluğu 15.5 kilometre olan ve yer teslimi 28 Şubat 2012'de yapılan Batıkent- Sincan metro hattı, Batı Merkezi, Mesa, Botanik, İstanbul Yolu, Eryaman 1-2, Eryaman 5, Devlet Mahallesi, Harikalar Diyarı, Fatih, GOP, OSB-Törekent istasyonları ile hizmet verecek. Başlangıçta 8-10 dakikada bir sefer düzenlenecek. Sefer aralığı yılsonunda 2 dakikaya inecek. Yolcular, ilk etapta Sincan'dan Batıkent'e 30 dakikada ulaşacak. Yılsonunda ise bu süre 23 dakikaya düşecek. Sincan'dan Kızılay'a da 44 dakikada varılabilecek. 11 istasyondan oluşan hat, Kızılay-Batıkent metro hattına entegre olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşıma nefes aldıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN