Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Minibüsçü fazladan vergi ödüyor'

TESK Genel Başkanı Palandöken, minibüs ve otobüs tanımlarının değiştiğini ancak vergi mevzuatı değişmediği için minibüsçünün fazla vergi ödediğini belirtti

Giriş Tarihi: 17.2.2014
Otomobil, minibüs ve otobüs tanımlarının Avrupa Birliği'ne (AB) uyum sağlamak amacıyla 6495 sayılı Kanunla 2013 yılının haziran ayında değiştirildiğini ifade eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Otomobil, minibüs ve otobüs tanımlarında yapılan değişiklik, vergi kanunlarında yapılmayınca minibüsler otobüs tarifesinden vergi ödüyor" dedi.

'Maliye'ye göre otobüs'
Ülkemizde üretilen ve yurt dışından ithal edilen minibüslerin, AB standartlarına uyumlu olarak öteden beri sürücüsü dahil 17 oturma yeri olacak şekilde üretildiğini belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, "Esnafımız, satın aldığı minibüsler için tadil projesi hazırlatmak ve araçta bulunan iki koltuğu sökmek suretiyle söz konusu araçları mevzuata uygun hale getirmek zorunda kalıyordu. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda değişiklik yapılarak bu sorun çözüldü. Artık, 10-17 koltuklu araçlar minibüs sayılıyor. Ancak aynı değişiklik Vergi Kanununda yapılmadığı için 16 ve 17 koltuğu olan araçlar vergi uygulaması bakımından otobüs olarak kabul ediliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Minibüsçü fazladan vergi ödüyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN