Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aile boyu tekvandocu

Eşi ve kardeşleri de tekvandocu olan Bahri Tanrıkulu, çocuklarının spor kariyeri için de yoğun emek veriyor

Olimpiyat ikinciliği ve birçok dünya şampiyonluğu olan bir isim Bahri Tanrıkulu... Dünya tatlısı iki çocuğa ve kendisi gibi başarılı bir sporcu eşe sahip. Tanrıkulu ile Hamamönü sokaklarında hem eğlendik hem de kendisi ve ailesi ile ilgili her şeyi siz okurlarımız için kaleme aldık.

Kendinizden ve ailenizden bahseder misiniz?

1980 Ankara doğumluyum. Aslen Diyarbakırlıyım. Üniversiteyi Antalya Akdeniz Üniversitesi BESYO'da okudum. 5 yaşında tekvandoya başladım. Kız kardeşim tekvandoda Olimpiyat 2.'si. Şu anda İzmir'de öğretmen… Diğer iki kardeşim de tekvandocu. Onların önemli dereceleri yok, Türkiye dereceleri var. Beş yıl önce, Avustralyalı tekvandocu olan eşimle evlendim. İki çocuğumuz var. Biri kız, biri erkek. Şu anda bol bol onlarla vakit geçiriyoruz.

Spor hayatına nasıl başladınız?
5 yaşında Çankaya'da mahalle arasında bir tekvando salonunda başladım. Çok zayıf ve güçsüz bir çocuktum, sürekli hastalanıyordum. Doktor anneme spor yapmamı önermiş. O zaman Bruce Lee filmleri çok meşhurdu ve ben sürekli televizyon karşısında taklidini yapardım. Ailem bunu fark edince beni tekvandoya yazdırdı. Zaman içinde sağlık problemleri ortadan kalkınca ailem beni spora daha çok teşvik etti. Derken salon arası müsabakalar, bölgesel müsabakalar, Türkiye ve dünya şampiyonaları. Sağlık problemi ile başladığım spor daha sonraları büyük başarılar kazanmamı sağladı.

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN HOBİ BAHÇESİNE GİDİYORUZ
Ankara'da vaktinizi nasıl geçiriyorsunuz?
Daha önce Antalya'daydık. Orada dşarıda çok fazla şey yapma imkanımız vardı. En azından deniz kenarına çıkabiliyorduk. Doğal ortamlar vardı. Ankara'da daha kısıtlı. Hafta içi çocuklar kreşe gidiyor. Akşam birkaç saat ancak vakit geçirebiliyoruz. Arkadaşlarımızın hobi bahçeleri var, çocuklar toprakla oynasınlar diye oralara gidiyoruz. ANKYRA Kids Akademi'de çocuklarımızı spora götürüyoruz. Çocuklar ve eşim burayı çok seviyor.

EŞİM DAHA ÖNCE MÜSLÜMAN OLMUŞ
Eşinizle nasıl tanıştınız?
İspanya'da 2005 yılında Dünya Şampiyonası vardı. Ben Türkiye'de olduğu kadar dünyada da tanınan bir sporcuyum. Kendisi benim hayranımmış. O yokken rahat rahat konuşabilirim. Başarılı sporcular birbirlerini tanırlar. Eşim Avustralya takımının takım kaptanıydı. Maçta tanıştık. 2008 Olimpiyatları'ndan sonra evlendik. 2008 Olimpiyatları'na ben, eşim ve kız kardeşim, üçümüz sporcu olarak aynı anda katıldık.

Bildiğim kadarı ile eşiniz Müslüman oldu. Bu kararı almasında sizin etkiniz oldu mu?

Biz tanışmadan 2 sene önce eşim Müslüman olmuş. Ben kafasına takılan bir şey olduğunda mümkün olduğunca cevaplamaya çalışırım. Benden dolayı İslamiyet'i seçmesinden daha öte, benim onu bu durumdan sonra desteklemem daha iyi oldu. Namazını kılar ve elinden geldiği kadar orucunu tutar.

SPORUN İÇİNDE KALMAK İSTİYORUM

30 yılını spora vermiş bir insan olarak mutlaka sporun içerisinde olmak istiyorum. Elimden geldiği kadar ülkeme hizmet etmek isterim. Olimpiyat Komitesi'nde Sporcu Komisyon Başkanıyım. 2020 Olimpiyatları'nı alamadık ama ilerleyen dönemde ülkemiz için bir şeyler yapmak istiyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aile boyu tekvandocu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN