Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'nın 'çılgın çocukları'

Giriş Tarihi: 24.2.2014

Şehir merkezinde zıplayan, takla atan Ankaralı Parkurcular, çılgınlıklarıyla Başkent'e renk katıyor

Başkent'in 'çılgın çocukları' engel tanımıyor. Önlerine çıkan engelleri koşarak, zıplayarak, taklalar atarak geçen Ankaralı Parkurcular, Başkent'e renk katıyor. İzledikleri bir filmden etkilenerek parkur sporuyla ilgilenmeye başlayan gençler, hafta sonlarında Ankara'nın farklı noktalarında buluşarak yeteneklerini sergiliyor.

"BU BİR ŞEHİR SPORU "
Parkur'un Ankara için yeni olduğunu söyleyen sporcular, "Evlerin duvarları üstünden atlayınca bizi hırsız sanıp, kovalamaya çalışıyorlar. Korkmayın biz hırsız değiliz, sadece spor yapıyoruz" dedi. Parkurun bir yaşam tarzı olduğunu ifade eden lise öğrencisi Abdulkadir Çelebi, yediden yetmişe bu işe gönül vermiş birçok sporcu olduğu söyledi. Çelebi, "Aramızda din kültürü öğretmeninden tıp öğrencisine kadar birçok kişi var. Parkur son zamanlarda ortaya çıkmış dünyada oldukça popüler olan bir 'şehir sporu'dur. Biz parkurcular yaptığımız işi, 'bir noktadan başka bir noktaya insan vücudunun yetenek ve sınırlarını zorlayarak hareket etmek' olarak anlatıyoruz" dedi.

"TEYZELER SU ATIYOR"
Çelebi, antrenman yaparken ilginç tepkilerle karşılaştıklarını da dile getirdi. İnsanların kendilerine daha az tehlikeli sporları yapmaları konusunda tavsiyede bulunduğunu söyleyen Çelebi, "Bizi çalışırken gören insanlar 'Oğlum neden siz de herkes gibi futbol oynamıyorsunuz?' diye soruyor. Duvarların, evlerin üstünden atladığımızı gören teyzeler, hırsız sanıp üzerimize su atıyor. Oysa biz de diğer insanlar gibi sadece spor yapıyoruz" diye konuştu.

'FİLMDE OYNAMAK İSTİYORUZ'
Başkent'te rahatça antrenman yapacakları bir yer bulamadıklarını belirten Furkan Yaşar da şunları söyledi: "Parkur Ankara gurubumuza destek veren, bizimle antrenmanlara gelen yüzün üstünde arkadaşımız var. Çalışacak yer bulamadığımız için Güvenpark'ta, Maltepe gibi yerlerde şehrin ortasında çalışıyoruz. Antrenmanlarımızı yapacağımız bir parkur alanı istiyoruz." Hayallerinin dizilerde ve reklam filmlerinde rol almak olduğunu söyleyen Parkurcu Gençler, "Ankara'da çekilen diziler ve reklam filmleri için teklif bekliyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'nın 'çılgın çocukları'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN