Soba, teknoloji ve doğalgaza yenildi

Ailesi üç kuşaktır soba üreten usta Muhsin Demir, doğalgazın yaygınlaşmasıyla soba üretiminin durma noktasına geldiğini söyledi

Giriş Tarihi: 24.2.2014
Sobacılık da yok olmaya yüz tutan meslekler arasına girdi. Çubuk'ta birkaç yıl öncesine kadar hemen hemen her evde bulunan sobalar, doğalgazın yaygınlaşmasıyla bir köşeye kaldırıldı. Aile mesleklerini 3 kuşaktır sürdürdüklerini söyleyen soba ustası Muhsin Demir, gelişen teknoloji ve çırak bulamaması nedeniyle üretimin durma noktasına geldiğini söyledi.

"YAZ-KIŞ ÇALIŞIRDIK"

Sobacılığın dedesinden babasına, babasından da kendisine devrolduğunu aktaran Demir, "Kömür yaygınlaşınca kömür yakan sobalar yapmaya başladık. Atölyede yaz, kış soba üretirdik ve ancak yetiştirirdik. İlerleyen teknoloji ile birlikte soba üretimi de fabrikasyona döndü ve bizim işler de azaldı" dedi.

"SON TEMSİLCİLERİZ"
Bugün işçi, kalfa ve çırak bulamadıklarını belirten Demir, "Böyle giderse sobacılık da kalaycılık ve bakırcılık gibi yok olmaya mahkum mesleklerden olacak. Hali hazırda ürettiğimiz sac sobalar olsun, tandır sobalar olsun, bunlar da köylerde eski nesiller tarafından kullanılıyor. Mesleğin son temsilcileri olarak mesleğin yok olmaması için mücadele ediyoruz" ifadelerini kullandı.

'5 YIL ÖNCE 5 KİŞİ ÇALIŞIYORDUK'
Şehir merkezindeki evlerin daha önce hep sobalı olduğunu kaydeden Demir, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bundan 5 yıl öncesine kadar atölyede çıraklarla birlikte 5 kişi çalışırdık. Zamanla işçi sayımız azaldı. Şu an sadece ben varım. Önceki yıllarda kendi ürettiklerimizin haricinde 3-4 kamyon soba ve 5-6 bin soba borusu alırdık. Şimdi bir kamyon soba, bir kamyon boru alıyoruz. Onları da satamıyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soba, teknoloji ve doğalgaza yenildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN