Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Geri dönüşüm' vadisi

Dikmen Vadisi'nde, harabe gecekonduda yaşam savaşı veren geri dönüşüm işçileri, "Karnımızı çöpten bulduğumuz yiyeceklerle doyuruyoruz. Çoğu zaman aç kalıyoruz"dedi

Dikmen Vadisi'nde kentsel dönüşüm projesi kapsamında boşaltılan gecekondulara yerleşen geri dönüşüm işçilerinin hayat hikayeleri yürek bur- kuyor. Gaziantep ve Şanlıurfa gibi şehirlerden Başkent'e gelip çöp toplayarak para kazanmaya çalışan onlarca aile, harabe gecekondularda yaşam savaşı veriyor. Aileler, "Biz Ankara'nın çöpüyle yaşıyoruz. Çöpten ne çıkarsa onu giyiyoruz, onunla karnımızı doyuruyoruz" diye konuştu.

YIKIK EVLERDE YAŞIYORLAR

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında bir kısmı boşaltılan Dikmen Vadisi'ne yerleşen aileler, bölgeyi geri dönüşüm merkezi haline getirdi. Vadideki boş ve yıkık evlere yerleşen ya da kendi imkanlarıyla tahtadan barakalar yapan birçok aile, Ankara'nın farklı noktalarından el arabaları ya da araçlarıyla topladıkları çöpleri burada ayrıştırıp satarak para kazanmaya çalışıyor.

ÇOCUKLAR AYRIŞTIRIYOR
Gaziantep'ten 4 yıl önce Başkent'e geldiklerini söyleyen 33 yaşında, 6 çocuk ve 1 de torun sahibi Sevnas Samiş, "Burada daha önce boşaltılan bir gecekonduyu tamir edip oturmaya başladık. Biz hurdacılık yaparak geçiniyoruz. Büyüklerimiz sokaktan topladıkları kartonu, plastiği buraya getiriyor. Kadınlar ve küçük çocuklar da bunları ayrıştırıyor" diye konuştu.

HAYATIMIZI ÇÖPTEN KAZANIYORUZ
Bir evde 11 kişi yaşadıklarını dile getiren Sevnas Samiş, "Kaynanam ve gelinimle aynı evdeyiz. 4 yaşında down sendromlu bir kızım var. Hayatımızı çöpten kazanıyoruz. Çöpten ne çıkarsa onu giyiyoruz, çocuklarımıza onu giydiriyoruz, karnımızı onunla doyuruyoruz. Çöpten bir şey çıkmazsa da aç uyuyoruz. Bizim hayatımız çok zor" ifadelerini kullandı.

"SEFALET İÇİNDEYİZ"
Dikmen Vadisi'nde kendileri gibi birçok ailenin olduğunu anlatan Samiş, daha sonra şunları söyledi: "Hepimiz burada sefalet içindeyiz. Ankara'nın çöpüne bağlı olarak yaşıyoruz. Hepimizin çocukları zor durumda, üstlerine giyecek başka bir kıyafeti, başka çift ayakkabısı yok. Hasta kızımın ayakkabısı yok. Paramız olmadığı için alamıyoruz, aylardır böyle geziyor. Bize yardım edin."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Geri dönüşüm' vadisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN