Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3D printerlar çığır açacak

Giriş Tarihi: 27.2.2014
Dünyada her gün 18 kişi organ nakli beklerken hayatını kaybediyor. Böyle bir dönemde, 3D printerlar sağlık sektöründe çığır açma potansiyeline sahip. Binlerce ailenin umutla beklediği nakiller, vaktinde uygun organın bulunamaması nedeniyle hayal kırıklığı ve acıyla sonlanıyor. 3D printer teknolojisinin tıp dünyasına getireceği yeniliğin acıya son vermesi umut ediliyor.

İŞLEMLER HIZLANACAK

LTS Teknoloji Grup'un Başkanı Talat Sam, "Diğer 3 boyutlu yazıcılar gibi bu da katman katman çalışıyor. Yakın gelecekte bütün bir organı oluşturamasak bile dokuları oluşturmak planlarımız arasında. Böylelikle en azından ilaç testlerini hızlandırmış oluruz. Normalde ortalama ilaç testleri 10-15 yıl sürerken 3 boyutlu printer ile oluşturulacak dokularla işlemi çok daha hızlandırabileceğiz" dedi.

DOKU OLUŞTURMAK MÜMKÜN

Bio-printing olarak bilinen bu işlemde şu an için kullanılan malzemeler yerine organ yapımına uygun organik materyaller koyarak organ dokularını oluşturmanın mümkün olduğunu anlatan Sam, "Organ ya da doku üretiminin tarihçesi oldukça yeni. 25 yıl öncesine kadar giden kök hücre tekniği olarak da bilinen bir işlemle organ üretim çalışmalarına başlanmıştı. 3 boyutlu yazıcıyla el yapımı teknik artık bilgisayara aktarılıp daha hızlı ve pürüzsüzlükle üretilme şansına sahip olunacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3D printerlar çığır açacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN