Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boş kitap korsan basıldı

Giriş Tarihi: 28.2.2014

"Felsefeden Acil Çıkış"ın sayfalarını, korsana tepki olsun diye boş bırakan yazar Bülent Akyürek, bu kitabın korsanı basılınca "Bunlar benden de fantastik" diye tepki gösterdi

İçinizdeki Öküze 'Oha' Deyin, Yılgın Türkler, Öğlen Namazına Nasıl Kalkılır gibi çok satan kitapların yazarı Bülent Akyürek, kitaplarının korsan olarak basılmasını engelleyemeyince, yeni kitabı "Felsefeden Acil Çıkış"ın sayfalarını boş bıraktı. 128 sayfalık boş kitap, iki hafta içinde 5 baskı yaptı. Bunun üzerine korsan yine boş durmadı ve boş kitabın korsanı basıldı. "Benim düşüncelerimi daha 'fantastik' bir noktaya taşıdılar" diyen Akyürek, "Bu kitap yazılmış bir kitaptı ama tepki olsun diye boş bıraktım. Yakında dolusu geliyor. 'Boşunu getir, dolusunu götür' diyeceğim" şeklinde konuştu. Sayfaları boş bir kitap yayımladınız. Neden böyle bir şey yaptınız?
* Kitaplarda yazarın topluma vermek istediği bir mesajı vardır. Bu mesaj okuyucuda karşılığını bulmadığı zaman, yazara bir hakaret gibi algılanır. Ya da denilir ki 'okuyucu beni anlamıyor.' Bu cümleyi söyledikten sonra da ya yalnızlığa çekilecektir yazar ya da inadına yazmaya devam edecektir. Ben bunların ikisini de yaşadım. Şimdi de bunu tecrübe ediyorum. Ressam Bedri Baykam da boş çerçeveyi satışa çıkarmıştı…
* Evet. Onu da büyük bir holdinge yüksek ücretle satmıştı. Benim kitabım da oldukça boş. Ben de bir incelik bekliyorum. O kadar büyük paraya da ihtiyacım yok. Hem yakında bu boşluğu başka dillere de çevirmeyi düşünüyorum. İngilizce, Fransızca, Çince… Tepkiler nasıl?
* Toplam 15 günde 5. baskı fakat ikinci hafta da korsan! Boş kitabım korsan oldu. Edebiyat tarihinde ilk defa oluyor galiba böyle bir şey?
* Benim düşüncelerimi daha 'fantastik' bir noktaya taşıdılar. Böyle lanet bir çağda yaşıyoruz maalesef. Bu kitap zaten yazılmış bir kitaptı. Hem kendimle hem de dünyayla dalga geçmek için yazılmış kitabımın 'single'ını çıkardım. Depozitolu bir kitap oldu. Arkasından dolusunu çıkarıp okuyuculara 'boşunu getir, dolusunu götür' diyeceğim.

ARIZALI DİYORLAR
Kitapevlerine gittiğinde "hatalı baskı" diye bir kenara atılmıyor mu?
* Önce dağıtımcılar 'arızalı' diyor. Onlara anlatıyoruz sonra da dağıtımcılar kitapevlerine anlatıyor. Bu kitap zaten poşete konulmamış. Kimseyi kandırıyor değilim. Kitap çıkmadan önce de televizyonlarda röportajlar yaptım, anlattım. Kitabın nasıl çıkacağı okuyucu tarafından biliniyordu zaten. Ama buna rağmen 'kitabı aldım, boş çıktı' diyenler oluyor. Demek ki okuyucu artık arka kapağı bile okumuyor!

'SIRSIZ BİR AYNA GİBİ'
Konferanslara devam edecek misiniz?
* Türkiye'den ve dünyanın farklı ülkelerinden konferans çağrıları alıyorum. Eğer rahatsızlığım devam etmeseydi bu boşluğu anlatacaktım. Okurlarımdan dua istiyorum. İyileşeyim ki konferanslarıma devam edeyim. Kitapla ilgili okuyucunuzdan beklentiniz ne?
* Okuyucunun bütün gardlarından ayrılıp boş sayfalarla yüzleşmesini istiyorum. Bir kitabın deneyi bu... Sırsız bir ayna düşünün. Düz cam… Bu kitap da öyle, sırsız bir ayna… İçinde mürekkep yok! Bundan sonrası için ne düşünüyorsunuz?
* Ben markamı tescil ettirdim. Kitabın ismini verdim, arka kapağına da yazımı yazdım. İşte Bülent Akyürek'in yeni kitabı dedim. 128 sayfa boş kağıdı sundum. 1 TL de değil 8 TL'lik bir kitap. Bir adam, sayfaları boş kitabı ne için alır? 'Olsun üstünde Bülent Akyürek yazıyor ya! Vardır bir bildiği' deniliyor. Boşluğum bile mesaj olarak algılanıyor. Kitabın dolu kısmında neler var?
* Ağır bir ameliyat geçirdim. 8 ay sırtüstü yattım. Mısır'da darbe olmuş, Gezi yapılmış, dünya yıkılmış, bunların hepsinde ben sırtüstü, baygın vaziyette yatıyordum. Beyaz tavanın kitabı bu! İçinde daha başka neler var? Onları da yayımlandığında göreceksiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boş kitap korsan basıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN