Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hocalı şehitleri Keçiören'de anıldı

Keçiören Belediyesi ve kardeş şehir Sumgait Belediyesi'nce yapımı tamamlanan , "Hocalı Şehitleri Anıtı"nın açılışı gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 28.2.2014
Azerbaycan-Ermenistan arasında 1992'de yaşanan savaşta, Ermeniler'in Hocalı'daki 613 Azeri Türk'ünü katletmesinin acısı hala tazeliğini koruyor. Hocalı katliamının 22. yılında örnek bir anıt açılışına ev sahipliği yapan Keçiören Belediyesi ve kardeş şehir Sumgait Belediyesi, Etlik'teki Azerbaycan Parkı'nın hemen yanına "Hocalı Şehitleri Anıtı" dikti. İki ülkeden çok sayıda yetkilinin katıldığı açılışta birlik ve beraberlik mesajları verildi.

BAĞLARI GÜÇLENDİRECEK
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, tarihe utanç olarak geçen acının ölümsüzleştirilmesi için bir araya gelindiğini belirterek, "Bu kanlı olay, çocuk-yaşlı demeden bir ülkenin bağrına saplanmış hançer olarak tarihte yerini almıştır. Bu vahşet, bu canilik 22 yıldır yüreğimizi yakmaya devam ediyor. Azeri kardeşlerimizin yaşadığı acıyı ölümsüzleştirecek bu anıt, iki dost ülkenin bağlarını bir kez daha güçlendirecek" diye konuştu.

KATLİAMDA YAŞANANLAR ANLATILDI
Keçiören ve Sumgait belediyeleri, açılışta iki ülkenin önemli isimlerini bir araya getirdi. Anma töreni havasında geçen açılışa TBMM Başkanı Cemil Çiçek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Haluk İpek, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Yardımcısı Ziyafet Askerov, Azerbaycan Milli Meclisi Milletvekili Ganire Paşayeva ve Azerbaycan Büyükelçisi Faig Bagirov da katıldı.

ASLA UNUTULMAYACAK

Açılışta konuşma yapan isimler Azerbaycan ve Türkiye'nin kardeşliğini vurgulayarak, 26 Şubat 1992'de Ermeni kuvvetler tarafından gerçekleştirilen Hocalı Katliamı'na lanet yağdırdı. 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşının hayatını kaybettiği çirkin katliamda yaşananların anlatıldığı konuşmalarda, bu vahşeti görmezden gelen ülkelere de atıflarda bulunuldu. Konuşmaların ardından dualar edilerek "Hocalı Şehitleri Anıtı"nın açılışı gerçekleştirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hocalı şehitleri Keçiören'de anıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN