Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ato'da paralel oyun

Giriş Tarihi: 12.3.2014

Geçtiğimiz yıl yapılan ATO seçimlerine müdahale ettiği belirtilen paralel örgüt, Halk Bankası'na ortak olan ATO yönetiminde çoğunluğu ele geçirdi

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde de paralel tezgah kurulduğu ve ATO yönetiminin Fethullah Gülen örgütünün eline geçtiği iddiaları gündemde bomba etkisi yaptı. İddialara göre, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da paralel yapı tarafından tehdit edildi.

AYAK OYUNLARIYLA ALDI

Yıllık 2 milyar dolarlık bir döngüyü kontrolünde tutma özelliğiyle stratejik öneme sahip olan ATO'da "paralel seçim oyunu" iddiası gündeme bomba gibi düştü. Cemaatin, geçtiğimiz yıl gerçekleşen meclis üyesi seçimlerinde ağır bir darbe almış olmasına rağmen bir takım ayak oyunlarıyla Yönetim Kurulu'nu ele geçirdiği iddia edildi.

MASAYA OTURDU İDDİASI
İddiaya göre ATO Genel Sekreteri Dücane Ergezen, geçen yıl mayıs ayında gerçekleşen seçim öncesinde Oda Başkanı Salih Bezci ile görüşerek cemaatin bu seçimlerde yeterli sayıda meclis üyesi seçemeyeceğini ve telaşa kapılmaması gerektiğini belirterek, "Bırakalım liste çıkarsınlar. Biz onları sandıkta yeneriz" dedi. Ancak Başkan Bezci'nin, Ergezen'e "Tamam" demesine rağmen cemaatle masaya oturmayı kabul ettiği iddia edildi.

ÖNCE DESTEK VERDİ
Cemaatin, bu görüşme sonrasında ulusalcı kimliğe sahip Salih Bezci'yi başkan adayları olarak belirlediği iddiasının ardından, odayı cemaate teslim etmemek adına MÜSİAD'ın kurucularından AK Parti'ye yakın bir isim olan Mustafa Deryal'ın başkan olması için çalışmalara başlandığı iddia edildi. Aynı zamanda diğer söylemlere göre TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da Mustafa Deryal'in başkan olması gerektiğini söyleyerek ilk etapta bu ekibe destek verdi.

TEHDİT DEVREYE SOKULDU
ATO'da Yönetim Kurulu seçimlerinden önce gerçekleşen meclis üyesi seçimlerinde cemaatin, 184 meclis üyesinin 40'ını aldığı iddia edildi. İddiada 30 üyenin de ulusalcı kanattan geldiği ve geriye 114 kişi kaldığı vurgulandı. Cemaat, bu seçimde bir takım belgelerle Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun yanına giderek Hisarcıklıoğlu'na, yaklaşan TOBB seçimleri öncesinde kendisini zor durumda bırakacak bir takım belgeleri gösterdi. TOBB kaynaklarına göre, Hisarcıklıoğlu'nun yurt dışında yaşadığı bir olayla ilgili hastane kayıtlarının kendisine gösterilerek şantaj yapıldığı iddia edildi. İddiaya göre şantajı gerçekleştiren paralel yapı, Hisarcıklıoğlu'nu devreye sokarak ATO'da Yönetim Kurulu listesine yazılacak olan 11 ismin çoğunluğunu tehditle listeye yazdırdı. Bir takım ayak oyunlarıyla ATO yönetimini ele geçiren cemaatin komite seçimlerinde de devreye girerek hilelerle seçime etki ettiği iddia edildi. ATO seçimlerinde bazı kişilerin oy verme yetkisi olmadığı halde oy kullandığı iddiasıyla YSK'ya başvurulmuştu. YSK başvuruyla ilgili itirazları oy birliğiyle kabul ederek 64. komite seçimlerinin iptaline karar vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ato'da paralel oyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN