Çayyolu metrosu yarın açılıyor

Giriş Tarihi: 12.3.2014

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yarın Çayyolu metrosunu hizmete açacak

Sincan Metrosu'nun ardından Ankara trafiğine ve toplu taşıma sistemine yeni bir soluk kazandıracak Çayyolu Metrosu, 13 Mart Perşembe günü saat 10.00'da Milli Kütüphane yanında düzenlenecek görkemli bir törenle hizmete giriyor. Açılış törenine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de katılacak.

BİR HAFTA ÜCRETSİZ

Güzergahında ODTÜ, Bilkent ve Hacettepe gibi üniversiteler, pek çok bakanlık ve kamu kurumu, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yanı sıra yapımı süren dev hastane kampüsü ile Ümitköy gibi binlerce nüfusun bulunduğu yerleşim yerlerini kapsayan Çayyolu Metrosu, başta Eskişehir Yolu olmak üzere Ankara trafiğini rahatlatırken, Başkentli vatandaşlara geçen ay açılan Sincan Metrosu'nda olduğu gibi bir hafta ücretsiz hizmet verecek. Ankaralılar, Necatibey-Çayyolu hattında, dönüşte de Çayyolu-Kızılay arasında bir hafta süreyle ücretsiz seyahat edebilecekler.

HAT 11 İSTASYONDAN OLUŞUYOR
Üniversiteler , hastaneler, bakanlıklar ve yoğun bir nüfusun yaşadığı Çayyolu bölgesini merkeze taşıyacak Çayyolu metrosu, 16 bin 590 metre uzunluğunda ve 11 istasyonlu olacak. İlk durağı Batıkent hattınında yolcu indirme-bindirme durağı olan Kızılay Metro İstasyonu olacak hattın güzergahında "Kızılay, Necatibey, Milli Kütüphane, Söğütözü, MTA, ODTÜ, Bilkent, Tarım Bakanlığı- Danıştay, Beytepe, Ümitköy, Çayyolu ve Koru istasyonları bulunuyor. Hatta yolculuk 25 dakika sürecek.

ERKEN TAMAMLANDI
Büyükşehir Belediyesi'nin yapımına başladığı metro hatları, 7 Mayıs 2011'de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredilmişti. Çayyolu metrosunun 2014 sonunda hizmete gireceği açıklanmış, ancak süreç içerisinde yapılan hızlı çalışmalarla bu tarihler öne çekilmişti. Büyükşehir Belediyesi, yapımına başladığı Çayyolu Metro hattını, 2011 yılında yüzde 92.31'lik fiziki gerçekleşme ile Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı'na devretmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çayyolu metrosu yarın açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN