Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Endüstriyel eğitimin Başkent'teki kalesi

60 yıldır sanayi sektörüne ara eleman yetiştiren Yıldırım Beyazıt Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, mesleki, teknik bilgi ve beceriye sahip kişileri ülkeye kazandırıyor

Giriş Tarihi: 13.3.2014
Bir Osmanlı padişahının adını taşıyan Altındağ Yıldırım Beyazıt Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Başkent'in tarihi meydanlarından birinde eğitim ve öğretime başladı. Beyazıt ve Timur arasında Çubuk Ovası'nda yapılan savaştan sonra "Dış Kapı" olarak bilinen yere Yıldırım Beyazıt Meydanı adı verildi. Okul da adını meydandan aldı.

5 ALAN 12 DAL BULUNUYOR

1954 yılında, tek blokta, Metal İşleri, Tesviye, Ağaç İşleri ve Elektrik bölümleri ile eğitime başlayan okula, daha sonra 1966 ve 1982 yıllarında iki blok daha eklendi. Okulda böylece Makine Ressamlığı, Telekomünikasyon ve Elektronik bölümleri de açıldı. 1987 yılında okul bünyesinde Makine Teknik Lisesi,1990 yılında da Bilgisayar Teknik Lisesi açılarak teknik lise bölüm sayısı 2'ye çıkarıldı.1992 yılında ise İngilizce eğitim yapılan Telekomünikasyon Anadolu Teknik Lisesi eğitim-öğretime başladı.

DONANIM OLARAK GELİŞMİŞ
Üç ayrı bloktan oluşan okulda 32 derslik, 32 atölye-işlik bulunuyor. Okulda ayrıca fizik, kimya ve biyoloji derslerinde kullanılan 1 laboratuar, 7 bilişim teknolojileri sınıfı, 1 geniş mekanlı kantin, çok amaçlı spor salonu, 107 kişilik konferans salonu ile çok sayıdan kitabın yer aldığı bir kütüphane yer alıyor.

BİN 200 ÖĞRENCİ VAR
Mesleki, teknik bilgi ve becerilerle donatılmış bireyler yetiştiren okulda Elektrik Elektronik Teknolojisi, Bilişim Teknolojisi, Makine Teknolojisi, Mobilya ve İç Mekan Tasarım Alanları yer alıyor. Tam gün eğitim verilen okulda 1 müdür, 1 müdür başyardımcısı, 7 müdür yardımcısı, alanlarında uzman 117 öğretmen ve 1200 öğrenci bulunuyor.

'TRT GENÇLİK KOROSU'NA SEÇİLDİ

"Mikrofon Altındağ'da Ses Yarışması"nın birincisi olan Ramazan Aktaş, bu başarısının da sıradan olmadığı kanıtlayarak, TRT koro sınavlarında da başarı gösterdi. Aktaş, TRT Türk Halk Müziği Gençlik Korosuna adını yazdırmayı başardı.

YURTDIŞINDA STAJ İMKANI
Yıldırım Beyazıt Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin koordinatörlüğünü yaptığı Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Leonardo Da Vinci Öğrenci Stajı programında, 12 işitme engelli öğrenci ve 4 refakatçi öğretmen Çelik Malzeme Kaynakçılığı'nda Staj Eğitimi için üç haftalığına Hollanda ve Almanya'ya gitti.

AB PROJELERİNE KATILDILAR

Bunun yanında okulun ortak olduğu, koordinatörlüğünü Ağrı Nurettin Dolgun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin yürüttüğü "Ağrı'dan AB'ye CNC Stajı" adlı AB projesine, nisan ayında 14 öğrencisi ile katılacak olan okul, Makine Teknolojileri Bilgisayarlı Makine İmalatı dalında bilgi sahibi olma, uygulamaları inceleme ve deneyimleri paylaşma amacıyla Finlandiya ve Çek Cumhuriyeti'ne gönderilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Endüstriyel eğitimin Başkent'teki kalesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN