Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayrattin Bektaş :Mamak'ta seçimin sonucu şimdiden belli

Giriş Tarihi: 14.3.2014
Mamak, daha birkaç yıl öncesine kadar Ankara'nın en izbe yerleşim yerlerinden biriydi. Gecekondu denince akla gelen ilk yer Mamak'tı. Fakirliğin, ilkel yaşamın sembolüydü Mamak. Mamak'ta özellikle son 5 yılda yaşanan değişim, ilçeyi yeniden var etti. Mesut Akgül'ün başkan seçilmesinin ardından, Türkiye'nin hatta dünyanın en büyük kentsel dönüşüm çalışması başladı. Akgül'ün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttüğü çalışmalar kapsamında binlerce gecekondu yıkıldı. Dev alışveriş merkezleri inşa edildi. İlçede yapılan konutlar milyon TL'lerde alıcı buluyor. Çöplüğü ile anılan ilçe şimdi yeşiliyle-rekreasyon alanlarıyla cazibe merkezi haline geldi. Mesut Akgül, ilçede adeta efsaneye dönüştü. CHP'lisi de MHP'lisi de Akgül'ün çalışmalarını takdir ediyor. Dürüstlüğü ve çalışkanlığına asla laf edilmiyor. Akgül az bir farkla kazandığı 2009 seçimleri ile işbaşına gelmişti. Başkan seçildiği günden itibaren oyunu her gün biraz daha artırdı. İlçede neredeyse girmediği ev kalmadı. Bu da hizmetle birleşince doğal olarak oya yansıyor. Akgül'ün oy oranı neredeyse yüzde 50'lilere ulaştı. Anketlere göre, Akgül'ün en yakın takipçisi CHP'nin adayı Coşkun Torun. Ancak Torun, geçtiğimiz seçimde CHP'nin aldığı oyun altında kalır. MHP ise eski AK Parti'li Ali Rıza Çalkan ile seçimlere giriyor. İlçe teşkilatında da büyük sıkıntılara neden olan aday tercihi MHP'yi yarış dışı bıraktı. Akgül'ün seçimleri kazandığını bugünden söylemek hayalcilik olmaz.

MHP'NİN EN GÜÇLÜ OLDUĞU İLÇE
Kızılcahamam... Coşkun Ünal, geçtiğimiz seçimleri yüzde 52'lik bir oranla kazanmıştı. CHP yüzde 2 oy alarak adeta hezimete uğradı. AK Parti'nin oy oranı ise yüzde 40'larda kaldı. Coşkun Ünal'ın ilçede bu denli yüksek oy almasının ardında, yalnızca ilçedeki milliyetçi oylar yok. Ünal'ın kişisel oyu da çok fazla… Yeniden kazanır mı bilemeyiz. Ancak onu zorlayabilecek tek isim de AK Parti'nin adayı Muhittin Güney.

17 OYLA KAZANDI, YENİDEN ADAY OLDU
Nallıhan, Ankara'nın en uzak ilçelerinden… Büyükşehir yasasının değişmesiyle birlikte Nallıhan da Büyükşehir sınırlarına dahil oldu. Bu da ilçeye ciddi yatırımların gitmesini sağlayacak. 2009 seçimleri oldukça çekişmeli geçmişti. Öyle ki mevcut başkan Ahmet Adnan Okur yalnızca 17 oy farkla seçimi kazanmıştı. MHP'den seçilen Okur, yeniden aday gösterildi. AK Parti ise Mehmet Mete'yi aday gösterdi. 17 oyluk fark hem kazanan için hem de geriden gelen için büyük bir fark değil. Anketlere yansıyan sonuçlara bakıldığında da Nallıhan seçmeni henüz net kararını vermiş değil. İlçede seçim sonucu her an değişkenlik gösteriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayrattin Bektaş :Mamak'ta seçimin sonucu şimdiden belli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN