Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'nın yarım asırlık suyu tamam

Ankara'nın 2050 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılamak için Devlet Su İşleri tarafından başlatılan Gerede Sistemi'nde sona yaklaşıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde açılan ve dünyanın en uzun 5. tüneli olma özelliği taşıyan Suruç Tüneli'nin ardından gözler DSİ Genel Müdürlüğü tarafından yapımına devam edilen Bolu Gerede Sistemi'ne çevrildi. 31.58 kilometre uzunluğu ile Türkiye'nin en uzun tüneli olma özelliğini taşıyan, Ankara'nın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak Gerede Sistemi'nin yılsonunda açılması hedefleniyor.

YÜZDE 60'I BİTTİ
Bolu'nun Gerede ilçesinin kuzeydoğusundan başlayan Ankara İçme suyu 2. Merhale Projesi ile Gerede Sistemi ile Gerede Havzası'ndan gelecek yıllık 226 milyon metreküp su Çamlıdere Baraj Gölü'ne aktarılacak. Bu sistemi sağlayacak iletim tünelinde 19 bin metreye ulaşılarak projede yüzde 60'lık gerçekleşme sağlandı. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun yakından ilgilendiği proje Ankaralılar'a rahat nefes aldıracak.

YILSONUNA HAZIR OLACAK
Türkiye 'nin en uzun tüneline sahip olacak sistem, aynı anda 3 farklı yönden tünel delme makinesinin bir arada çalıştığı ilk proje olma özelliğini taşıyor. Bu yılsonu itibarıyla tamamlanması planlanan proje ile günlük ortalama içme ve kullanma su tüketimi 1 milyon metreküp olan Ankara'nın 2050 yılına kadarki içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'nın yarım asırlık suyu tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN