Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalabalıktan kaçtı teknede yaşıyor

Giriş Tarihi: 16.3.2014

Erol Algül, 90'lı yıllarda bir dergide rastladıktan sonra başladığı ve bir daha vazgeçemediği yelken sporunu yaşam şekli haline getirdi. Şehrin gürültüsünden kaçan Algül, artık teknede yaşıyor

Arkadaşları ona "Akdeniz'in kurdu" diyor. Yaşam enerjisi, profesyonelliği ve misafirperverliği ile beraber olduğumuz iki gün boyunca keyifli saatler geçirdik. Teknede yemek yaptık, zor hava şartlarında saatlerce yol aldık ,yorgun düştük ama hiçbir şeye değişemeyeceğimiz bir deneyim yaşadık.

Erol Algül sizi tanıyabilir miyiz?
Uzun yıllar Ankara'da yaşadıktan sonra iş hayatı ve şehrin kalabalığından, gürültüsünden uzaklaşmak ihtiyacı duydum. 90'lı yıllarda bir dergide gördüğüm yelkenli tekneler ve o hayatlarla ilgili bir yazı okuduğum. Bu yazı hayatımı değiştirdi ve yelken eğitimi almaya başladım. Bu eğitimle birlikte tüm tatiller ve hafta sonları yelkene çıkmaya başladım. Önce Ankara Yelken Kulübü'nde eğitimler vermeye başladım. O zamalar amatörce yapıyordum. Daha sora Ankara'dan uzaklaşıp Marmaris'e yerleştim. Önce bir chartar firmasında bölge sorumlusu olarak çalıştım. İşi biraz öğrendim ve profesyonelce yapmaya başladım. Daha sonra Marmaris'te kendi teknemi aldım ve eğitimlere başladım. Bu eğitimlerin yanı sıra uzun yol transferi yapmaya başladım.

Aileniz yanınızda mı? Bu kararınızı nasıl karşıladılar?

Eşim ve çocuklarım Ankara'da yaşıyor. Çocuklar okuyorlar, okulları devam ediyor. Tatillerde ve boş vakitlerinde yanımda olmayı tercih ediyorlar. Özellikle kızım bu işe çok meraklı. Çağırdığım her yarışa gelmek istiyor. Yelkenin ilerde onun da hayatının bir parçası olacağını düşünüyorum. Bu işi çok seviyor. Tabi ben de bu konuda kızımı destekliyorum.

Tekne ile dünyanın nerelerine gitme fırsatı buldunuz?

Afrika kıyıları hariç tüm Akdeniz kıyılarını dolaştım. Dolaşmadığım çok az liman kaldı. İlk fırsatta onları da dolaşacağım. Adriatik kıyıları İtalya kıyıları Sardunya, Korsika, İspanya kıyıları, Portekiz, Fransa kıyılarını tamamen dolaştım. Türkiye kıyılarını da Karadeniz hariç tamamen dolaştım.

"YELKEN İÇİN 6 YAŞ İDEAL"
Yelken sporuna kaç yaşında başlanabilir?

6 yaş bu spor için ideal. Spor olarak da optimistler de bu spora başlayabilir. Ankara dahil her yerde bu tür faaliyetler var. Ankara Gölbaşı'nda yapılıyor. İnsanlara şiddetle tavsiye ederim. Yazın gittiklerinde bile bir kulübün etkinliklerine çocuklarını verebilirler.

Belge almak için ne kadar masraf yapmak gerekiyor?

Kurs ücretleri 400, 500 TL civarında. Yelken eğitimi ile birlikte alınan kurslar haftalık 1000 TL civarında. Kurs, belge ile birlikte 1500-2000 TL civarında.
DÜNYA TURU ALIŞKANLIK OLDU
Bir konuşmanızda "dünyayı dolaşmak değil dünyada dolaşmak isterim"dediniz. Bu ne anlama geliyor?
Dünya turunu yapanlara baktığımız zaman birçoğu Akdeniz kıyılarını dolaşmadan, güzellikleri görmeden dönerler. Dünya turu alışkanlık haline gelmiş. Burdan çıkıp birkaç noktaya gidip Akdeniz'in birçok güzelliklerini görüp, Cebelitarık'tan geçip karşıya Amerika kıtasına geçip dünya turu atmak şeklinde gelişiyor. Sonra da uzun rotalarda dünyanın etrafında tür atmak şeklinde gelişiyor. Akdeniz'in birçok güzelliği var. Bunları görmeden hissetmeden dolaşmak bana keyif vermiyor. Aynı rotaları değil de farklı rotaları dolaşmak ya da dünyayı tersinden dolaşmak… Kızıldeniz'den aşağı inerek farklı noktalarına gitmek ve bunu yaparken de bu işi seven ve denizi öğrenmek isteyen insanlarla olmak isterim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalabalıktan kaçtı teknede yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN